Knowledge Liberation Front - W stronę 15 października i dalej
Spotkanie KLF w Barcelonie - 16-18 wrzesień 2011
My, aktywiści Frontu Wyzwolenia Wiedzy (KLF), spotkaliśmy się w Barcelonie po to, aby rozwijać proces zawiązywania sieci międzynarodowej współpracy, dzielić się naszymi myślami i praktykami zarówno z Democracia Real Ya!, ruchem acampadas jak i innymi europejskimi grupami i sieciami, a także po to, aby wspólnie organizować światowy dzień działania - 15 października. Dzień ten będzie istotnym wydarzeniem w walce przeciwko polityce cięć, systemowi zadłużenia oraz finansjalizacji edukacji, wiedzy i praw społecznych. Jego celem będzie odzyskanie zagrabionego społecznego bogactwa, które wspólnie wytwarzamy.
Odrzucamy retorykę, w której odpowiedzią na władzę rynków finansowych jest powrót do zwierzchnictwa państwa. Państwo i rynki finansowe to awers i rewers tego samego procesu prekaryzacji i zubożenia. Zamiast tego chcemy budować nową Europę opartą na naszej wspólnej walce; Europę bez granic i bez systemu politycznej reprezentacji. Z tego powodu tak istotna była interwencja tunezyjskich aktywistów podczas spotkania w Barcelonie. Przedstawili oni Międzynarodowe Zgromadzenie w Tunezji (29 września – 2 października) jako dobrą okazję do rozwijania naszego transnarodowego procesu organizowania się w obszarze basenu Morza Śródziemnego oraz do rozszerzenia zaplanowanej na 15 października mobilizacji na globalną skalę. Tak jak oświadczyliśmy podczas spotkania Frontu Wyzwolenia Wiedzy w Paryżu: nasza Europa rozpoczyna się od powstań.
Omówiliśmy również znaczenie zwiększenia naszych wspólnych starań w tworzeniu koncepcji, podejmowania akcji i komunikacji. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu w życie trzech projektów. Po pierwsze, stworzenia strony internetowej w celu upublicznienia debat KLF, treści i akcji politycznych. Po drugie, stworzenie nowego numeru czasopisma KLF „Kafca”, które byłoby narzędziem służącym do przygotowań i agitacji na rzecz 15 października (Światowego Dnia Działania). Po trzecie, rozpoczniemy tworzenie mapy gromadzącej doświadczenia autonomicznej edukacji z całej Europy i świata, aby umieścić we wspólnej relacji różne formy badań bojowych i samoorganizacji produkcji wiedzy. We wszystkich tych projektach naprawdę kluczowe jest zwiększanie wysiłków transnarodowego koordynowania i tworzenia sieci przez redakcje i grupy robocze.
Wreszcie złożyliśmy propozycję wspólnego tygodnia działania i komunikacji między 7 a 14 października. W tych dniach podejmiemy inicjatywy mające na celu ukazanie i szerzenie na poziomie lokalnym najważniejszych politycznych kwestii dyskutowanych przez KLF w trakcie spotkania: sprzeciwu wobec finansjalizacji edukacji oraz wsparcia dla autonomicznej produkcji wiedzy; sprzeciwu wobec banków oraz wsparcia dla prawa do niewypłacalności dla studentów i wszystkich dotkniętych prekaryzacją; sprzeciwu wobec niepewności oraz wsparcia dla odzyskania zagrabionego społecznego bogactwa; sprzeciwu wobec demontażu praw socjalnych oraz wsparcia dla budowania nowego systemu opieki społecznej; sprzeciwu wobec reżimowi granic oraz wsparcia dla wolnego przepływu ludzi; sprzeciwu wobec systemu reprezentacji i reżimowi cięć oraz wsparcia dla autonomicznych instytucji ruchów społecznych.
Nie jesteśmy towarami w rękach bankierów i polityków!
Powstańmy: nie mamy nic do stracenia, a wszystko do wygrania!
• • •
Edufactory – spis tekstów