wiersz numer 1 beta [I nagroda w majowym ITJW]
W rocznicę rewelacji Edwarda Snowdena, a zatem gdy już dawno stało się jasne, że idea interakcji skompromitowała się na tyle, by powrót do analogowych rajów stał się nie tylko nostalgią, lecz rodzajem oporu, Michał Radomił Wiśniewski podejmuje prostą, ale dojrzałą grę z ciemną stroną cyfrowej kultury i ekonomii, z której – mimo ludycznej ironii – stara, dobra partcypacja czytelnicza wychodzi jednak zwycięsko i z podniesioną głową. To czytelnik staje się na końcu właścicielem zapisu swoich kroków w tym poetyckim systemie żartobliwej, ale też świadomej rzeczywistych zagrożeń, „inwigilacji”.
Amatorzy wysoce cybertekstowej literatury mają w wierszu numer 1 beta świeży przykład potencjału gatunku: jako eksploracyjny z elementami konfiguracji (przestawianie elementów dzieła) i częściowo tekstoniczny (dodawanie własnego tekstu do istniejącego) wytycza on autorom zgłaszającym się ma tegoroczną edycję ITJW całkiem wysoką poprzeczkę (choć brakuje mi tu dźwięku). Pozostaje nam tylko kibicować, by w następnych miesiącach została ona przeskoczona, a pierwszemu zwycięzcy życzyć kolejnych wierszy beta.
– Mariusz Pisarski o utworze
• • •
ZAPOZNAJ SIĘ ZE ZWYCIĘSKIM UTWOREM KLIKAJĄC W PONIŻSZY LINK:
• • •
Michał R. Wiśniewski (ur. 1979) – mieszka w Szczecinie, z wykształcenia informatyk. Publicysta, redaktor naczelny magazynów upadłych „Kawaii” i „Anime+”, popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki w Polsce, pomysłodawca nadania pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu nazwy Lem. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, w magazynach „Pulp”, „Nowa Fantastyka”, „K Mag”, „Arigato”, portalu next.gazeta.pl, w książkach Bond. Leksykon, Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej i Berlin – Pascal Lajt. Prowadzi bloga Pattern Recognition (mrw.blox.pl) oraz jetlag.com.pl. W lipcu 2014 roku nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukaże się jego debiutancka powieść Jetlag, metamodernistyczny sitcom o współczesnych trzydziestolatkach.