Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

30. numer postdyscyplinarnego magazynu o nowej kulturze "Ha!art" już w sprzedaży!

Redakcja

Tematy numeru - Liberatura, Hipertekst, Cyberpoezja, Story art

W numerze: Ha!wangarda Krakowska – Od Peipera do Fajfera

Ankieta wśród literaturoznawców: LIBERATURA – awangarda XXI wieku czy nowe spojrzenie na stare dzieła literackie? (Gazda, Bodman, Kalaga, Łebkowska, Poprawa, Rapak, Korwin-Piotrowska)

Fajfer, Dunajko, Orszulewski, Przybyszewska, Gondowicz / Bartnicki, Kołos, Dumais, Olczyk, Jankowicz, Woynarowski, Fajfer, Szpindler, Shuty / Wei-Yun Lin-Górecka / Dziadkiewicz, Charnas, Mirahina, Kopyt, Karnowski, Pułka, Kapela, Bromboszcz, Podgórni / Nowakowski, Pisarski, Gryglicka, Marecki, Nowak, Bazarnik oraz Raymond Federman, Dante Alighieri, Georges Perec, Marcel Duchamp, Michael Joyce, William Szekspir

• • •

Ha!art nr 30 w naszej księgarni internetowej

• • •

Ha!art nr 30 na allegro.pl

Pismo można również kupić w salonach empik i w naszej księgarni przy pl. Szczepańskim 3a.

• • •

Ha!wangarda

Numer 30 „Ha!artu” towarzyszy festiwalowi Ha!wangarda. Podczas pracy nad festiwalem tytuł imprezy, jednocześnie postawę i sposób działania zdefiniowaliśmy następująco: „W grę wchodzi nie tylko tradycyjnie rozumiana „kreacja ex nihilo”, ale także wydobycie radykalnego potencjału estetyk, ruchów intelektualnych i dzieł, które zdążyły zastygnąć w kanonie jednoznacznych, kastrujących interpretacji”. Gdyby sięgnąć do historii z pewnością pierwszą ha!wangardową akcją była inicjatywa odkrycia zapomnianego pisarza Stanisława Czycza. Zrealizowany w 2001 roku projekt „Czyczujemy” w Krzeszowicach (skąd pisarz pochodził) przypomniał prekursora nielinearnej opowieści, polifonicznych eksperymentów, autora realizującego w latach 60 i 70 na maszynie do pisania formy wówczas niemożliwe, adekwatne do nowych mediów. Sesja „Czyczujemy” odbyła się w opisywanej przez Czycza Sali Herbowej – niejako naturalnie przyciągnęła kolejne zjawisko – liberaturę, która rodziła się mniej więcej 50 metrów dalej, idąc na ukos. Okazuje się, że Zenek Fajfer, nie znając osobiście mnie ani innych redaktorów opowiadał, że to „Ha!art” będzie liberackim wydawcą i zmierzy się z książką niezwykle trudną edytorsko, Oka-leczeniem duetu Zenkasi, co rzeczywiście nastąpiło prawie 10 lat później, z dużym narażeniem naszej instytucji. Pamiętam, kiedy pierwszy raz stanąłem przed biblioteką domową Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera w Krzeszowicach, zrozumiałem, że zjawisko, o którym mowa, to nie krótki trend w nowej literaturze polskiej, ale działanie, w które angażujemy Mallarmégo, Queneau, Joyce’a, Pereca, Federmana, Sukenicka, Sterne’a, Blake’a, B.S. Johnsona i na równi z nimi polskich autorów: Zenkasi, Radosława Nowakowskiego, Krzysztofa Bartnickiego czy Stanisława Czycza. Liberatura – dzisiaj zjawisko o randze światowej, któremu w dużej części poświęcamy kolejny numer (liberacki w całości był zeszyt 15, zjawisko to niejednokrotnie powracało w ha), składa się z kilkunastu książek wydanych w serii, w tym dwujęzycznego tomu „krzywej”, nieakademickiej teorii Fajfera (książka dostępna w księgarni Ha!artu w Krakowie), Czytelni Liberatury w Krakowie, kilkunastu kursów poświęconych temu zjawisku na uniwersytetach i w koledżach w Polsce i zagranicą.

Równocześnie z liberackimi wystartowały nasze działania liternetowe w zakresie rozpoznania związków nowych mediów z literaturą – dwie sesje w 2002 i 2003, wydanie powieści hipertekstowych Shutego (2003) i Nowakowskiego (2005), książki monograficzne i numery pisma o tym zjawisku. A później ha!wangardowe kreowanie, współkreowanie na łamach czasopisma, poprzez książki, festiwale: literackie intermedia Themersonów, Krzysztof Niemczyk, Małgorzata Dawidek Gryglicka, Paweł Dunajko (autor książki bez tytułu), geniusz translatorski z Mysłowic Krzysztof Bartnicki, poezjografia i mail poetry (biuletyn Kryzys i kryzysowe pocztówki), Dariusz Orszulewski, Radosław Tereszczuk, perfomance poetry Marcina Cecki, poezja cybernetyczna (trójca: Bromboszcz, Pułka, Podgórni), współtowarzyszenie warszawskiemu neolingwizmowi i postneolingwizmowi czy avant-popowej działalności minimalbooks Piotra Siwieckiego, remiksy literackie m.in. wikipedii Lipszyca (wiersze drukowane w ha od 2006) i „Remiksujemy pozytywizm”, działania storyartowe: prawie od samego początku Batony Shutego oraz jego współpraca z artystami sztuk wizualnych Maciejowskim i Tomaszukiem, powieść graficzna Strachoty i Woynarowskiego oraz Wielki Atlas Ciot Polskich – komiksowa adaptacja Lubiewa rozpoczęta w 2007 roku, do której wracamy. Ha!wagardowym akcjom towarzyszyli także krytycy, teoretycy, tłumacze, składacze, redaktorzy (Pisarski, Hernas, Jankowicz, Wójtowicz, Brzozowski, Gondowicz, Różycki, Jeżyk, Olczyk, Stokfiszewski, Mirkowicz, Niedziałkowska, Pachocki, Przybyszewska, Tabakowska, Gazda, Kalaga, Sławek, Kutnik, Zalewski, Poprawowie). Zawsze bliskie było mi patrzenie na produkcję kulturalną poprzez ludzi, którzy ją robią. Bez wyżej wymienionych ha!wangardy by nie było.

PS Niniejszy wstęp zamieszczamy również w języku chińskim – przekładu dokonała bohaterka numeru Wei-Yun Lin-Górecka. Nasz kolega po fachu w piśmie „Lampa” zamieszcza streszczenia po łacinie. Mamy być gorsi?

Piotr Marecki – redaktor naczelny

 

Spis treści

LIBERATURA

  • O serii „Liberatura”
  • Od Oka-leczenia do liberatury – spotkanie w krakowskim Bunkrze Sztuki 20 stycznia 2010 roku z autorami trójksięgu Oka-leczenie Katarzyną Bazarnik i Zenonem Fajferem, z udziałem Agnieszki Przybyszewskiej i Jana Gondowicza; prowadzenie: Grzegorz Jankowicz
  • Ankieta: Liberatura – awangarda XXI wieku czy nowe spojrzenie na stare dzieła literackie? Uczestnicy: Grzegorz Gazda, Sara Bodman, Jacek Rapak, Dorota Korwin-Piotrowska, Anna Łebkowska, Wojciech Kalaga, Adam Poprawa
  • Agnieszka Przybyszewska – Liberacki kanon literatury. O czytaniu Oka-leczenia Zenona Fajfera i Katarzyny Bazarnik. Podwójne zapiski z lektury dwukrotnej czyli w dialogu z samą sobą
  • Liberatura – kalendarium
  • Zenon Fajfer – Inicjacje
  • Jacek Olczyk – Od Peipera do Fajfera. Kilka uwag o poezji polskiej minionego stulecia
  • Paweł Dunajko – Materia, Pismo
  • Anna Kołos – Geneza liberatury. Filozofia, estetyka i polityka pisma
  • Christian A. Dumais – Wielogrywalność liberatury. Czy chciałbyś zapisać stan gry? (przeł. Joanna Pyra)
  • Pocztówka od Raymonda Federmana
  • Raymond Federman – Podwójna wygrana albo nic (fragment, przeł. Jerzy Kutnik)
  • Dariusz Orszulewski – 15
  • Grzegorz Jankowicz – Gabinet ikonoklasty? (wersja przed redakcją G. Wincklera)
  • Krzysztof Bartnicki – O liberaturze bez-wiednie
  • Krzysztof Bartnicki – Prospekt emisyjny
  • Marcin Karnowski – Marcel Duch(amp) i ///mb/szesnaście

 

POLITYKA AUTORSKA

  • Szczypiorek, szklanka, szkło… – Katarzyna Bazarnik rozmawia z Wei-Yun Lin-Górecką, krakowsko-tajwańską poetką i tłumaczką, piszącą po polsku, chińsku i angielsku
  • Wei-Yun Lin-Górecka – Ich mała stabilizacja (arkusz poetycki)

 

HIPERTEKST + POEZJA CYBERNETYCZNA

  • Radosław Nowakowski – O tłumaczeniu afternoon. a story Michaela Joyce’a
  • Radosław Nowakowski – Zwodnik po Liberlandii
  • Mariusz Pisarski – Cyfrowe kaligramy Liberlandii
  • Roman Bromboszcz – R.T.S., Astronauta
  • Roman Bromboszcz – Poezja cybernetyczna. Refrakcje rozbitego zwierciadła
  • Łukasz Podgórni – matko zawrotna. (screenshot z cyfrowego wiersza)

 

TEATR + STORY ART + KOMIKS + POEZJOGRAFIA + HIPERKSIĘGA

  • Dante Fajfer – Hamlet
  • Jakub Woynarowski – Hikikomori
  • Jakub Woynarowski – Story art. Zarys eksperymentalnej teorii komiksu
  • Andrzej Szpindler – Oko chce bardziej, niż chce tego wątroba! styl życia, wywiad w orbicie laleczkowania, a widmo połączenia gałek ocznych w odległej konsolecie (fragmenty)
  • Baton Shutego
  • Kryzys. Biuletyn poetycki – poezjografia interwencyjna. Grzegorz Jankowicz i Tomasz Charnas rozmawiają z Romanem Dziadkiewiczem, Tomaszem Pułką i Szczepanem Kopytem
  • Pocztówki z Kryzysu (nadawcy: Szczepan Kopyt, Tomasz Pułka, Łukasz Podgórni, Agnieszka Mirahina, Jaś Kapela)
  • Mariusz Pisarski – Podróż do wnętrza książki. O Krótkiej historii przypadku Małgorzaty Dawidek Gryglickiej

Oferty handlowe Korporacji Ha!art

HA!WANGARDA

  • Program festiwalu literackiego (25-29 czerwca 2010, Kraków-Krzeszowice)
  • Kaja Nowak – RiP


Okładka (przód): plakat festiwalu literackiego Ha!wangarda (projekt: Jakub Woynarowski)
Okładka (tył): zapowiedź książki Strażnik bierze swój grzebień Herty Müller

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information