Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Startuje Linia Muzyczna w Korporacji Ha!art

Redakcja

Dzisiaj w Krakowie odbyła się konferencja prasowa festiwalu Sacrum Profanum, podczas której ogłoszono start nowej serii wydawniczej Ha!artu - Linia Muzyczna - wydawanej w koprodukcji z festiwalem. Premiera książek we wrześniu. Redaktorem serii został Daniel Cichy, który niejednokrotnie publikował na łamach pisma „Ha!art” oraz opracował hasła muzyczne do „Tekstyliów bis”.

Linia Muzyczna jest kolejnym projektem wydawniczym oficyny Ha!art, który zakłada prezentację najnowszych trendów w sztuce współczesnej. Zakrojoną na międzynarodową skalę serię wydawniczą o muzyce nowej, przygotowywaną pod redakcją muzykologa i krytyka muzycznego Daniela Cichego we współpracy z festiwalem Sacrum Profanum, otworzą trzy pozycje, w których obszerne eseje złożą się na możliwie kompleksowe charakterystyki współczesnej muzyki w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Do napisania artykułów o rysie historycznym i kulturowym, tekstów opisujących zjawiska estetyczne oraz problemy współczesnych stylów i technik kompozytorskich, a także portretów wybitnych twórców zaproszono wybitnych krytyków muzycznych, muzykologów, publicystów i badaczy kultury o międzynarodowej renomie z kraju i zagranicy. Przystępny język, wpisana w nową muzykę interdyscyplinarność, poruszanie zagadnień związanych zarówno z tzw. muzyką akademicką, jak i popularną, atrakcyjna makieta opracowana przez znakomitych grafików, a także brak podobnych pozycji na polskim rynku wydawniczym, czyni Linię Muzyczną przedsięwzięciem unikatowym, kierowanym do szerokiego grona czytelników zainteresowanych muzyką współczesną.

Tomy Niemiecki, Brytyjski i Amerykański będą miały premierę podczas tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum, który odbędzie się w Krakowie w dniach 12-18 września. W „Nowa muzyka niemiecka” pod redakcją Daniela Cichego znajdą się m.in. Panorama muzyki niemieckiej pierwszej połowy XX w. pióra wybitnego krytyka Maxa Nyffelera, esej o Drugiej Awangardzie polskiej muzykolożki Iwony Lindstedt, szkic o muzyce w DDR znawczyni tematu Giseli Nauck, studium fenomenu kompozytorów przebywających na emigracji w Niemczech autorstwa Hartmuta Lücka, artykuły na temat muzyki elektronicznej Achima Heidenreicha, Klangkunst Christopha Metzgera, teatru muzycznego i opery Gerharda R. Kocha. Ponadto w książce znajdą się portrety najwybitniejszych osobowości kompozytorskich Niemiec: Hansa Wernera Henzego (Bernard Künzig), Karlheinza Stockhausena (Rudolf Frisius), Helmuta Lachenmannna (Jörn Peter Hiekel), Wolfganga Rihma (Achim Heidenreich), Heindera Goebbelsa (Wolfgang Sandner) i Jakoba Ullmanna (Gisela Nauck).

Na książkę „Nowa muzyka brytyjska”, który redaguje muzykolożka i dziennikarka Polskiego Radia Agata Kwiecińska, złożą się m.in. wyczerpujący szkic o muzyce brytyjskiej od Elgara do Brittena Paula Griffithsa, światowej sławy publicysty muzycznego, tekst o muzyce rozrywkowej na Wyspach Brytyjskich Jacka Skolimowskiego. Ponadto Arnold Whittall kreśli sylwetkę Benjamina Brittena, Dorota Kozińska zastanawia się nad fenomenem brytyjskiej muzyki chóralnej w perspektywie socjologicznej, Iwona Lindstedt zajmuje się nurtem awangardowym Grupy Manchesterskiej, zaś Paul Griffiths przybliża skomplikowane pryncypia muzyki z kręgu New Complexity. Nie zabraknie także kompozytorskich portretów: Corneliusa Cardew (Michał Libera), Jonathana Harveya (Michał Mendyk i Agata Kwiecińska), Thomasa Adesa (Edward Venn), Harrisona Birtwistle’a (Arnold Whittall) i Petera Maxwella Daviesa (Richard McGregor).

Redakcją tomu „Nowa muzyka amerykańska” zajmuje się muzykolog, krytyk muzyczny i filmowy Jan Topolski oraz muzykolożka i dziennikarka telewizyjna Eliza Orzechowska. W książce znajdzie się wprowadzenie do muzyki amerykańskiej autorstwa Anny Piotrowskiej, szkic o tradycyjnej muzyce jazzowej Tomasza Szachowskiego i jazzie progresywnym Macieja Karłowskiego, portrety kompozytorskich outsiderów pióra Kyle Ganna, artykuł o amerykańskiej operze Johna Rockwella, próba charakterystyki nowojorskiej awangardy, którą dobrze zna Agata Pyzik, szkic o silnie obecnym nurcie postromantycznej symfoniki Pawła Strzeleckiego, z kolei muzyką filmową zajmuje się Mervyn Cooke. Z ważnych postaci amerykańskiej sceny kompozytorskiej przybliżymy Edgara Varèsa (Jan Topolski), Johna Cage’a (Richard Kostelanetz), Mortona Feldmana (Raoul Mörchen), Elliotta Cartera (David Schiff), George’a Crumba (Andrzej Chłopecki), Terry Rileya (Michał Mendyk). Ponadto w wydawnictwie znajdą się tłumaczenia fundamentalnych dla muzyki amerykańskiej tekstów Johna Cage’a i Mortona Feldmana - słynne Radio Happanings z komentarzem Michała Libery, Alvina Luciera, Frederica Rzewskiego, Roberta Ashleya i Thoma Holmesa na temat live electronics.

Linia Muzyczna będzie kontynuowana w kolejnych latach. Pozycją, która ukaże się po inauguracji serii, będzie tom „Nowa muzyka nordycka” i obszerne eseje znakomitych krytyków i publicystów skandynawskich uzupełnią tegoroczną, skoncentrowaną wokół muzyki północnej Europy, odsłonę festiwalu Sacrum Profanum.

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information