Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Dorota Jarecka - Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej

Redakcja

Zwykle kolekcjoner - przynajmniej w Polsce - zazdrośnie strzeże wiedzy o tym, co posiada, ile posiada i dlaczego posiada. Bazylko i Masiewicz chcą działać jak zachodni kolekcjonerzy, którzy włączają się w publiczne życie - robią wystawy, zakładają muzea, wydają książki.

"Przewodnik kolekcjonera" to powtórka koncepcji, która pojawiła się latem zeszłego roku jako jeden z numerów pisma "Notes na 6 tygodni". "Notes" to mały informator, pisemko kieszonkowego formatu, nieobciążone zbytnio teorią ani filozofią sztuki, świetne źródło wiadomości o tym, co się dzisiaj dzieje w dziedzinie sztuk wizualnych. Składa się z robionych na gorąco wywiadów z artystami, kuratorami, krytykami; wydawane jest w Warszawie przez Bognę Świątkowską i jej fundację Bęc Zmiana.

W sierpniu 2008 ukazał się numer specjalny "Notesu" poświęcony kolekcjonowaniu sztuki najnowszej po polsku i po angielsku. W "Przewodniku kolekcjonera" przedrukowano ten sam tekst autorstwa dwóch młodych polskich kolekcjonerów Piotra Bazylki i Krzysztofa Masiewicza. Jest też podobny wybór artystów, których uważają oni za najlepszych i najciekawszych. Nie są to dokładnie te prace, które znalazły się w ich kolekcjach (Bazylko i Masiewicz zbierają podobne rzeczy, ale osobno), ale takie, które uważają oni za kluczowe dla polskiej sztuki po 2000 r., nazwiska, które ich zdaniem warto w kolekcji dzisiaj mieć.

W książce jest też trochę reprodukcji prac, które należą do kolekcjonerów. Piotr Bazylko mówi o tym, jak zrobił swój pierwszy zakup - obraz Marka Sobczyka, opowiada też, jak kupował Wilhelma Sasnala, Roberta Maciejuka, Tymka Borowskiego, Andrzeja Wróblewskiego. Krzysztof Masiewicz pisze o Sasnalu, Rafale Bujnowskim, Jarosławie Modzelewskim.

Normalnie kolekcjoner - przynajmniej w Polsce - zazdrośnie strzeże wiedzy o tym, co posiada, ile posiada i dlaczego posiada. Bazylko i Masiewicz odwrotnie - opowiadają szeroko o sobie. Działają, a może dopiero chcą działać, tak jak zachodni kolekcjonerzy. W USA czy w Berlinie jest bowiem tak, że kolekcjonerzy włączają się w publiczne życie sztuki - robią wystawy w swoich domach lub poza, zakładają ogólnie dostępne kolekcje, wydają publikacje.

Takie wejście w obszar publiczny nie musi się kojarzyć z ryzykiem. Pracy, której fotografia jest znana i często reprodukowana, raczej nie opłaca się już np. ukraść, bo trudno ją potem sprzedać. Ale działanie publiczne dla kolekcjonera stwarza inne ryzyko, bo nie można przestać być postacią publiczną. To jak z wejściem firmy na giełdę: wycofać się to stracić wszystko, a każdy krok giełdowej spółki jest obserwowany i oceniany. Taki też będzie efekt "Przewodnika" - więcej osób będzie zwracać uwagę na to, co zbierają i jak zbierają Bazylko i Masiewicz.

Nie jest to pierwszy coming out kolekcjonerski w Polsce - wcześniej tą drogą poszli m.in. Grażyna Kulczyk, bracia Bieńkowscy czy Krzysztof Musiał, ale nikt nie zrobił tego tak, jak teraz Bazylko i Masiewicz - otwarcie namawiając do zbierania: "Nasze pokolenie - piszą - być może jako jedno z pierwszych ma niebywałą szansę, by przy pomocy wielu indywidualnych kolekcji pokazać następnym pokoleniom sztukę, która nam towarzyszy i która nas inspirowała".

Tę książkę można czytać jako informator o tym, co ciekawego dzieje się w polskiej najnowszej sztuce - krótkie biografie artystów, adresy galerii, tytuły pism, które mogą być przydatne dla kogoś, kto właśnie zainteresował się współczesną sztuką. Jednak autorzy wyraźnie chcą, by książka była też tym, co w tytule: podręcznikiem, zbiorem instrukcji dla kogoś, kto chce inwestować w sztukę. Tutaj byłabym bardziej ostrożna.

Kłopot polega na tym, że kolekcja prócz tzw. dobrych nazwisk powinna mieć też własny charakter. Kupowanie tego wszystkiego, co kupili już Bazylko i Masiewicz, po pierwsze - jest już dzisiaj niemożliwe, bo polska "młoda" sztuka od około 2000 r., kiedy oni zaczęli ją zbierać, bardzo podrożała i dla początkującego kolekcjonera może być po prostu niedostępna. Po drugie - i jeszcze ważniejsze - każdy powinien wnieść kolekcji własne widzenie sztuki. Inwestowanie w sztukę może oznaczać naśladowanie Bazylko i Masiewicza. Ale twórcza, niezależna, naprawdę indywidualna kolekcja nie powinna być odtworzeniem ich artystycznych wyborów. Prawdziwe kolekcjonowanie mniej kojarzy mi się z programem, bardziej z namiętnością, a nawet obsesją.

Bazylko i Masiewicz w swojej książce popularyzują rady i wskazówki, jakie zaczerpnęli w najlepszych polskich galeriach: Raster i fundacji Galerii Foksal, Lokalu 30 i Galerii Czarnej w Warszawie, Zderzak w Krakowie i wielu innych. W ten sposób ich wybór najważniejszych artystów nie odbiega od obowiązującego u nas dzisiaj kanonu: z klasyków Andrzej Wróblewski, a potem: Józef Robakowski, Tomasz Ciecierski, Zofia Kulik, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Zbigniew Libera, Jadwiga Sawicka. Z młodszych "gwiazd" oczywiście Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Artur Żmijewski, Wilhelm Sasnal, Cezary Bodzianowski, Monika Sosnowska, z najmłodszych Basia Bańda, Wojciech Bąkowski, Anna Molska.

Następny kolekcjoner "młodej polskiej sztuki" powinien raczej odbić się od tego kanonu, niż go powtarzać.

 

Gazeta Wyborcza 2009-01-20

• • •

Więcej o Przewodniku kolekcjonera sztuki najnowszej w katalogu Korporacji Ha!art

Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej w naszej księgarni internetowej

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information