Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Bartłomiej Błesznowski - Pusta przestrzeń władzy

Redakcja

 

W pierwszych słowach wywiadu, jakiego udzielił niegdyś Gianluce Sacco, Agamben stwierdził jednoznacznie: "Traktuję swoją pracę jako bardzo bliską temu, co robił Foucault". Na czym dokładnie polega ta bliskość teorii Foucaulta - francuskiego filozofa i guru ruchów społecznych lat 70. oraz Giorgio Agambena - znawcy i krytyka współczesnej kultury politycznej i prawnej?

Agamben wyjaśnia tę kwestię w swojej najbardziej znanej książce pt. Homo sacer, powołując się na Foucaulta przy opracowaniu metodologicznych założeń pracy. Obok Schmitta, Benjamina i Hannah Arendt, autor słynnej Nadzorować i karać jest autorem podstawowych tez, które Agamben rozwija poprzez cykl tak zwanych esejów genealogicznych, w który wpisuje się również wydany w 2003 roku Stan wyjątkowy.

Włoski filozof w swych rozważaniach przyjmuje biopolityczną perspektywę, za prekursora której należy uznać Foucaulta, pojmującego współczesną racjonalność rządzenia poprzez - fundamentalną według niego - relację polityki i życia ludzkiego. Za Foucaultem, autor Stanu wyjątkowego nie próbuje dotrzeć do źródłowego sensu pojęć takich, jak polityka, prawo, obywatel. Skupia się on raczej na rekonstrukcji ich pochodzenia oraz drogi, jaką musiały przebyć od terminów klasycznej greckiej filozofii, prawa rzymskiego czy średniowiecznej teologii, by wkroczyć w nowożytne doktryny suwerenności. Tym samym, Agamben wpisuje swój dyskurs w paradygmat genealogiczny - wykorzystując metodę Foucaulta, drobiazgowo analizuje zebrany materiał, by opisać niejako "podskórną" walkę kategorii, która spowodowała wyłonienie się, z pozoru oczywistych koncepcji zarządzania organizmem politycznym i systemem prawnym.

Dzięki wspomnianemu już cyklowi książek, do których należy także Stan wyjątkowy, a który Grzegorz Jankowicz i Paweł Mościcki w swoim znakomitym posłowiu do pracy Agambena nazwali "Projektem Homo sacer", jego autor zdobył w ostatnich latach niemałą popularność, której apogeum obserwujemy ostatnio również w Polsce. Być może tym, co najbardziej przyciąga w pisarstwie Agambena, jest erudycyjna gra, do której zaprasza on czytelnika, oczarowując nie tylko ogromem wiedzy, ale także łączeniem często bardzo zaskakujących elementów, do których należy z pewnością twierdzenie o analogii łączącej systemy totalitarne i demokracje czy chociażby powiązanie w ostatniej jego książce teologii z ekonomią (Królestwo i chwała). Trudno się z tym nie zgodzić, jednakże współczesny czytelnik ma szansę odkryć w książkach Agambena coś jeszcze: chodzi o aktualny kontekst, w jaki autor wpisuje swoją myśl. Dzieła włoskiego myśliciela tylko z pozoru stanowią "puste" rozważania w dziedzinie filozofii prawa czy polityki. Tak naprawdę, ich autor obnaża chwiejne podstawy, na jakich usytuowana jest "neutralna z pozoru" sfera zarządzania państwem. Stan wyjątkowy ma tu szczególne znaczenie, gdyż pisany pod wpływem wydarzeń, jakie rozegrały się na świecie po 11 września 2001 roku, unaocznia łączność pomiędzy przemocą i prawem, życiem i władzą. Jego zamiarem jest odebranie obywatelom zachodnich demokracji spokoju ducha i wiary w działanie odgórnych mechanizmów politycznych, poprzez pokazanie, że każdy jest potencjalnie włączony w system kontroli, który stanowi efekt ich działania. Ten zaś nie jest już przez nikogo kontrolowany...

Agamben poświęca więc analizy zawarte w omawianej tu książce, korzeniom zjawiska, które Gilles Deleuze nazwał kiedyś "społeczeństwem kontroli". Jego narodziny umożliwiło rozerwanie fundamentalnej relacji, jak łączyła auctoritas i potestas - autorytet i władzę państwową od czasów rzymskich aż do XIX stulecia. Relacja ta, oddzielająca w sensie ontycznym, łącząca zaś na poziomie funkcjonalnym, element "normatywny i prawny" od tego, co "anomiczne i meta-prawne", pozwalała zachodnim systemom politycznym na bezustanne lawirowanie pomiędzy przemocą i prawem. Tytułowy "Stan wyjątkowy - jak twierdzi Agamben - jest narzędziem, które ostatecznie ma za zadanie powiązać i utrzymać próg nierozróżnialności pomiędzy anomią i nomos, prawem i życiem, auctoritas i potestas". Dlatego też, autor ksiązki wielokrotnie definiuje ten stan jako "pustą przestrzeń praw", sytuację nieodróżnialności normy i życia. To swoiste "nie-miejsce" prawa stanowi kategorię graniczną, fikcję - granicę, wokół której nabudowane zostają kategorie prawno-ustrojowe. Stan wyjątkowy i norma prawna poruszaj się więc po równoległych liniach, jednakże to, co najbardziej problematyczne, pojawia się wraz z zetknięciem się obu w jednym punkcie.

Agamben zwraca uwagę na fakt, który w iście kabalistycznym stylu zawarł w ósmej ze swych Tez historiozoficznych Walter Benjamin, pisząc, że "tradycja uciskanych poucza nas o tym, że ‹‹stan wyjątkowy››, w którym żyjemy jest regułą". Zainspirowany tymi słowami, autor Homo sacera przeprowadza szereg analiz regulacji dotyczących "sytuacji nadzwyczajnych", jakie wprowadzano w systemach prawnych Europy Zachodniej i USA od końca XVIII wieku. Odkrywa w ten sposób, że stan wyjątkowy, wywodzący się niegdyś z rozmaitych "praw oblężenia", został z biegiem czasu włączony w "normalny" system zarządzania państwem. Stąd właśnie teza, że nie tylko faszystowskie i komunistyczne reżimy zdołały wprowadzić "permanentny stan wyjątkowy", ale ten meta-prawny charakter ustroju został utrzymany również w powojennej demokracji parlamentarnej.

Warto wspomnieć, że książka Agambena stanowi także głos, jaki tenże zabrał w toczącej się dziś dyskusji nad charakterem obecnych przemian w sferze politycznej. Zwracając się ku granicom polityczności, Agamben dociera nieco dalej niż wielu innych myślicieli. Nie skupiając się ani na pozytywnych aspektach prawa (Habermas), ani na agonistycznym charakterze polityki (Laclau i Mouffe), konfrontuje naszą codzienność z wszechogarniającą pustką władzy, w której "wszelkie pozory łączące przemoc z prawem przestają (...) istnieć: jest tylko obszar anomii (...)". Nie oznacza to jednakże ostatecznego zakwestionowania możności skutecznego działania politycznego o charakterze emancypacyjnym. Wręcz przeciwnie. Zadanie, jakie autor Stanu wyjątkowego stawia przed współczesnymi podmiotami polityki to "odczarowanie" odwiecznej relacji przemocy i prawa. Mówiąc językiem Agambena - chodzi o "sprofanowanie" jej poprzez wykorzystanie w taki sposób, by przekroczyć obowiązujący dotąd schemat. "Profanowanie jest bowiem czymś więcej niż zwykłym obalaniem i znoszeniem separacji - to poszukiwanie dla niej nowych zastosowań, nauka igrania z istniejącymi formami rozdziału". Oto zamiar Agambena.

"Nowe książki" czerwiec 2009

• • •

Więcej o książce Stan wyjątkowy Giorgio Agambena w katalogu Korporacji Ha!art

Stan wyjątkowy w naszej księgarni internetowej

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information