Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Dorota Jarecka - Wyszło bardzo Ładnie

Redakcja

Przewodnik po historii słynnej artystycznej formacji, która zrobiła w Krakowie ferment i zaraziła nim Warszawę.

Historia sztuki przyśpiesza. Książka młodych historyków sztuki jest opisem historii krakowskiej Grupy Ładnie. Grupy, która całkiem niedawno powstała, a również niedawno się rozpadła, a której byli członkowie - m.in. Wilhelm Sasnal, Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski - są już bardzo znani, a jeszcze stosunkowo młodzi, bo tuż po trzydziestce.

Jak podaje tytuł, jest to historia "krótka". Ale krótka tylko dlatego, że dotyczy krótkiego okresu czasu. Oblicza się, że Grupa Ładnie, w której oprócz wymienionych byli także Marek Firek - starszy od nich architekt i projektant, przez pewien czas lider grupy, oraz Józef Tomczyk, przezwisko "Kurosawa", artysta naiwny i model z akademii, który zmarł w 2006 r. - zawiązała się gdzieś około 1997, a przestała istnieć w 2001 r.

Za to sposób, w jaki została opowiedziana, skrótowy nie jest. To zebrane obszerne relacje, dokumenty, wywiady. Książka przypomina to, co gromadzi dziennikarz, zanim zabierze się do pisania tekstu - a więc mamy tu trochę biografii i sporo wywiadów. Rozumiem to założenie - chodzi o to, żeby ludzie, którzy zainteresują się historią grupy, mieli z czego w przyszłości korzystać, oraz by już teraz, na gorąco wyjaśnić różne nieporozumienia, na przykład kto pierwszy wystawił Sasnala w Warszawie albo skąd się wzięło hasło "banalizm" (wymyślił je Paweł Dunin-Wąsowicz).

Książka składa się z pracy magisterskiej Magdaleny Drągowskiej i wywiadów autorstwa jej oraz Dominika Kuryłka. Są to rozmowy z artystami Firkiem, Bujnowskim, Maciejowskim i Sasnalem, ale także z ludźmi, którzy ich twórczość obserwowali, popierali, opisywali. Ten właśnie rozdział, "Subiektywne historie Grupy Ładnie", to według mnie najcenniejsza część książki. Znajdziemy tam rozmowy m.in. z dyrektorką Bunkra Sztuki Maszą Potocką, z Andrzejem Przywarą z Fundacji Galerii Foksal, Piotrem Mareckim z krakowskiego ha!artu, Łukaszem Gorczycą i Michałem Kaczyńskim z warszawskiego Rastra. Wszyscy oni wcześnie umieli zauważyć odrębność artystów z Grupy Ładnie podobnie jak Andrzej Szczerski z UJ, Wojciech Wilczyk, Roman Dziadkiewicz czy założyciel krakowskiego klubu Roentgen, gdzie często bawili.

Z tych "subiektywnych historii" wyłania się w końcu coś intrygującego - obraz formacji, która zmieniła atmosferę artystyczną Krakowa, podjęła na nowo malarstwo, ale inaczej, nie po akademicku, zainteresowała się na nowo rzeczywistością.

Poza tym oni zamieszali w czymś jeszcze - doprowadzili do spotkania środowisk, które do tej pory były od siebie raczej oddzielone - literackiego i artystów wizualnych. I to jest część szerszego procesu, który w latach 90. toczył się w Polsce w różnych środowiskach, także w Warszawie.

Otrzymujemy obraz pasjonujący, ale to nie znaczy, że spójny i jednoznaczny. I to jest właśnie najciekawsze. Dla Andrzeja Przywary np. istnieje tylko Sasnal, ludzie z Rastra natomiast przeżywają całą Grupę Ładnie jako grupę pokoleniową, własną, mówiącą głosem podobnym do ich własnego.

Wiadomo, że wokół Grupy Ładnie nazbierało się sporo mitów, jak zawsze wokół artystów, którzy odnieśli sukces. Najwięcej mówi się oczywiście o Sasnalu - stał się rodzajem logo, spoza którego nie widać już prawie człowieka. Zazdrośnicy mówią, że został sztucznie wykreowany, wypromowany przez Raster albo przez Foksal. Zaletą "Krótkiej historii" jest to, że poprzez (nużące czasem, to prawda) nagromadzenie faktów, dat, anegdot, szczegółów, wypowiedzi potrafi wiele zdemitologizować.

Jest to najbardziej szczegółowa monografia artystyczna, jaką znam, oprócz monografii Drzwi Gnieźnieńskich (Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1956). Dostarcza oczywiście wielu cennych informacji. Dzięki niej wiem np., że Marcin Maciejowski w 1998 r. mieszkał na ul. Józefa 6/5, że grupa spedziła w 1997 r. sylwestra w Andrychowie, zaś 21 września 1999 r. grała w bilard w restauracji w Babicach koło Oświęcimia.

Tego się nie da tak po prostu czytać. Można tam zajrzeć, coś sprawdzić, przeczytać jakiś wywiad. Boję się, że do następnych książek tej serii będą dołączone kasety z wywiadami do odsłuchania w domu. Ale to jest mój jedyny kłopot z "Krótką historią Grupy Ładnie", książką niezwykle pożyteczną.

Gazeta Wyborcza, 2009-02-17

• • •

Więcej o książce Krótka historia Grupy Ładnie w katalogu Korporacji Ha!art

Krótka historia Grupy Ładnie w naszej księgarni internetowej

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information