Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Dorota Jarecka - Niewinne oko nie istnieje

Redakcja

Wystawa fotografii polskiej XXI w. w CSW. Wszyscy są tu razem: artyści, amatorzy, reporterzy i paparazzi. Siłą rzeczy powstaje portret narodu, który trudno lubić, który denerwuje.Wystawa.Efekt czerwonych oczu. Fotografia polska XXI w.

Jest na co popatrzeć i o czym myśleć. To atrakcyjny, wciągający pokaz, do którego będzie się wracać. Tytuł "Fotografia polska XXI wieku" to ironiczna, może nawet złośliwa aluzja do wystawy "Malarstwo polskie XXI wieku" z końca 2006 r. w Zachęcie. Skąd ta złośliwość? Oferowanie całościowego obrazu ujmującego jakieś zjawisko nie ma sensu. Takiego obrazu nie ma i nie będzie.

Możemy być najwyżej wewnątrz rzeczy, rozglądać się, pytać. Ta rzecz to współczesna fotografia.

Jesteśmy więc wewnątrz, a fotografia jest wokół. Zanurzamy się, nurkujemy. Wystawa daje masę wizualnej przyjemności. Jej pierwsza zaleta: wszyscy są tu razem. Nie ma znaczenia, czy ktoś uchodzi za artystę, malarza, fotografa, czy dziennikarza, ważne jest doświadczenie wizualne, którego dostarcza zdjęcie. Stąd znajdziemy tu okładki gazet i magazynów, fotografie reporterskie, fotografie "artystyczne" i projekty polegające wcale nie na fotografowaniu, ale zbieraniu zdjęć z innych źródeł.

Dla mnie symbolicznym miejscem tej wystawy jest sala z projektami dwóch artystów - Mikołaja Długosza i Maurycego Gomulickiego. Pokaz slajdów Gomulickiego "The Best of the Rest" - gdzie na ekran wyskakują obrazy pozbierane w internecie - to piorunująca mieszanka tego, co uwodzące, z tym, co odstręczające w kulturze popularnej. Wszystko ma swój podtekst i podejrzany kontekst. W pokazie slajdów jedne obrazy są zaraz demaskowane przez następne, to, co erotyczne, przez to, co militarne i odwrotnie, w sumie odbywa się tu wielka kompromitacja tego, co ludzie uważają za ładne i atrakcyjne.

Długosz znany z albumu PRL-owskich pocztówek "Pogoda ładna" zajął się tu inną dziedziną kultury popularnej - współczesnymi amatorskimi zdjęciami, które ludzie wrzucają na aukcje internetowe, żeby zareklamować to, co chcą sprzedać. Patrzę na brunetkę rozłożoną na trawie pod domem. Co reklamuje? Siebie czy koronkowy biustonosz i majtki? Pewnie jednak chodzi o tę odświętną bieliznę, ale sednem cyklu Długosza jest to zaburzenie. Że właśnie nie jest do końca jasne, co jest tak naprawdę fotografowane.

Tytuł cyklu Mikołaja Długosza to "Real Foto". To ważny temat: ile i jak fotografia może powiedzieć o rzeczywistości? Znamienny jest gest Mikołaja Grospierre'a. Zbudował on na wystawę betonowe pudełko. Na jego drzwiczkach jest zdjęcie roślin doniczkowych, a w środku te same rośliny za szkłem. Nawet jeśli za chwilę zwiędną, ich prawdziwy obraz jest silniejszy niż fotograficzny. Fotografia przegrywa pojedynek z rzeczywistością. Przyznanie się do tej słabości jest oczywiście siłą.

Nowy projekt Wojciecha Wilczyka to "Niewinne oko nie istnieje". Pomysł jest prosty - autor jeździ po Polsce i fotografuje budynki, które były kiedyś synagogami. Niektóre się zwyczajnie sypią jak zabytkowa bożnica w Dąbrowie Tarnowskiej, w innych jest straż pożarna, kino, ewentualnie sklepik. Ważne jest to, co się dzieje w chwili, kiedy robi się takie zdjęcie. Wilczyk przytacza fantastyczną historię fotografowania synagogi w Gniewoszowie. W momencie kiedy zabiera się do pracy, jak spod ziemi wyrastają różni ludzie i próbują go zmylić. Że to, co widzi, to nie żadna synagoga, prawdziwa jest gdzie indziej. Gdzie? - próbuje się dowiedzieć fotograf. Nie wiadomo. Wielka zmyłka. To historia o tym, jak można stracić przedmiot, którego się szukało, kiedy już był na wyciągnięcie ręki. Zła wróżka w ostatniej chwili zdmuchnęła go nam sprzed oczu.

Fotografowie są dziś tak świadomi wad i defektów fotografii, że prawie nie mogą zrobić zdjęcia. Tematem staje się to, co ukryte, niewyraźne, majaczące - jak w znakomitym reportażu Alberta Zawady z Dworca Centralnego. Dworca nie widzimy, domyślamy się go, przeczuwamy, jest fantasmagorią.

Fotografia to stereotyp. Wie to każdy, kto próbuje robić zdjęcia. Wydaje nam się, że to, co widzimy, jest niezwykłe: puszysty kotek, śliczne dziecko, kaczka na stawie. Robimy zdjęcie i wychodzi to, co tysiąc razy widzieliśmy w domowych albumach. O tym, że poza stereotyp wyjść jednak można, przekonuje cykl Zuzanny Krajewskiej i Bartka Wieczorka - akty chłopców nazwane ich imionami: "Filip, Borys, Kuba". Ciało dojrzewające, temat sztuki modernistycznej, powraca tu na nowo. Ale to nie jest uprzedmiotowienie aktu, to coś więcej, coś niezwykłego, prawda połączona z szacunkiem dla fotografowanej osoby. Zjawisko.

Tyle jest ciał i twarzy, pełne są ich gazety. Czy można jeszcze dzisiaj zrobić portret? Czy twarz w ogóle jeszcze coś znaczy? Adam Mazur, kurator wystawy w CSW, poświęcił cały dział portretowi. To jedna z najciekawszych, a jednocześnie najbardziej prowokujących części wystawy. Autor tłumaczy, że chciał krytycznie nawiązać do słynnej wystawy z lat 70. "Polaków portret własny" Marka Rostworowskiego. "Zamiast portretu narodu - pisze Mazur - wolne od symbolicznego balastu zdjęcia współczesnych".

Pytanie: czy można na wystawie powiesić zdjęcie i przykazać mu, by wisiało bez "symbolicznego balastu"?

Nie mam innego sposobu patrzenia na te zdjęcia niż symboliczny. To bardziej galeria typów niż osób. Jest portret pięknej kobiety (Beata Tyszkiewicz), intelektualistki (Maria Janion), szwarccharakteru medialnego (Jerzy Urban). Siłą rzeczy powstaje portret narodu, choć można go nie lubić, choć on denerwuje. Jest w nim kłamstwo, mitomania, a nawet tandeta, ale chciałoby się go jeszcze i jeszcze - i na tym też polegał sukces wystawy Marka Rostworowskiego. To była wystawa, której koncepcja wzięła się z kultury popularnej, z niewyszukanego, mało naukowego pomysłu, by podstawić współczesnym lustro w postaci sztuki. I tak zataczamy koło. Nie ma lepszego paliwa dla sztuki niż banał życia.

Gazeta Wyborcza - 2008-06-26

• • •

Więcej informacji o książce Niewinne oko nie istnieje Wojciecha Wilczyka w katalogu Korporacji Ha!art

Niewinne oko nie istnieje w naszej księgarni internetowej

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information