Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

David Peleg - tekst z katalogu

Redakcja

"Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek, [...] gdzie szewc był poetą, zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem", pisał po zakończeniu drugiej wojny światowej polski poeta o żydowskich korzeniach, Antoni Słonimski. Słonimski, który w czasie wojny przebywał we Francji, a później w Anglii, był do głębi wstrząśnięty wielomilionową Zagładą Żydów polskich. Jego wiersz stał się symbolem świata, który bezpowrotnie zaginął.

W przededniu II wojny światowej mieszkało w Polsce blisko trzy i pół miliona Żydów. Byli wśród nich pobożni, chasydzi, syjoniści, jidyszyści, bundyści, komuniści i asymilanci. Co trzeci mieszkaniec stolicy był Żydem. Warszawa była najważniejszym "żydowskim miastem" w Europie. Znajdowały się tam ważne instytucje żydowskiego życia społecznego i kulturalnego: dziesiątki synagog, szkół, szpitali, teatrów, redakcje gazet, kluby sportowe... Podobnie w Łodzi, Lublinie, Białymstoku, Krakowie, Będzinie, w setkach innych polskich miast i miasteczek.

Ten bogaty, różnorodny świat został zniszczony podczas wojny. Niemalże cały naród zniknął z powierzchni Polski. Trudno nam dziś ustalić dokładnie ilu polskich Żydów przetrwało wojnę. Wczesnym latem 1946 r., po pierwszej fali repatriacji ze Związku Radzieckiego, w żydowskich instytucjach zapisało się ich przeszło 240 tys., była to najwyższa liczba po wojnie. Później, po pogromach i prześladowaniach, liczba ta malała. W tym samym roku uciekło z Polski prawie 100 tysięcy osób, inni woleli ukryć swą tożsamość. W 1956 r., w okresie tzw. "odwilży", tysiące Żydów wróciło ze Związku Radzieckiego. Dla wielu z nich Polska stała się zaledwie przystankiem, miejscem chwilowego pobytu w ich drodze do Izraela. W marcu 1968 roku, kilka miesięcy po "wojnie sześciodniowej", komunistyczne władze przystąpiły do bezwzględnej kampanii antysemickiej, ukrywanej pod kryptonimem urojonej "walki z syjonizmem". W konsekwencji blisko dwadzieścia tysięcy ostatnich Żydów zostało zmuszonych do wyjazdu z Polski. Dramatyczne zmiany jakie nastąpiły latem 1989 roku, wpłynęły pozytywnie na zmianę stosunku do Państwa Izrael, doprowadziły do powtórnego nawiązania dyplomatycznych kontaktów, wreszcie do większego zainteresowania problematyką żydowską. Zaczęły ukazywać się artykuły i książki o tematyce żydowskiej. Pokazywano i kręcono filmy fabularne i dokumentalne. Dwóch młodych ludzi z Krakowa zorganizowało Festiwal Kultury Żydowskiej. W tym roku Festiwal obchodził swoje dwudziestolecie. W ślad za Krakowem poszły inne miasta: Festiwal Singera w Warszawie, Festiwal Czterech Kultur w Łodzi, festiwale w Lublinie, Białymstoku, Będzinie. Wydaje się, że trudno znaleźć w Polsce miasto, gdzie nie byłoby Festiwalu lub Dnia Judaizmu. Nawet Kościół Katolicki od dziesięciu lat raz w roku, w styczniu, obchodzi Dzień Judaizmu. Historycy, badacze literatury, muzykolodzy dochodzą do wniosku, iż nie można zrozumieć dziejów Polski bez pisania o żydowskich wpływach.

Dzisiejsza społeczność żydowska w Polsce jest nieliczna, choć w ostatnich latach można zauważyć, szczególnie wśród młodych ludzi, ogromną determinację w odkrywaniu swych żydowskich korzeni. Pomimo olbrzymich zniszczeń pod hitlerowską okupacją, a następnie w okresie władzy komunistycznej, pozostało dość dużo obiektów żydowskiej kultury materialnej. Są to cmentarze, budynki publiczne, a przede wszystkim synagogi i domy modlitwy. Wielu z nas zna i odwiedziło piękny, zrekonstruowany budynek synagogi Starej na krakowskim Kazimierzu, gdzie znajduje się Muzeum Judaizmu, imponującą synagogę z XVI wieku w malowniczym Tykocinie czy też we Włodawie. Nie wszędzie jednak sytuacja jest tak dobra. W Dąbrowie Tarnowskiej zdewastowana, monumentalna synagoga od wielu lat straszy swym widokiem. Odwiedziłem ostatnio to miasteczko, spotkałem się z burmistrzem i niezwykle poruszyła mnie jego determinacja i wola odbudowy tego cennego obiektu. Z takim samym wzruszeniem przyjąłem projekt Wojciecha Wilczyka - sfotografowanie budynków synagog na terenie Polski. Warto podkreślić, że są to opuszczone synagogi i domy modlitwy adaptowane, jak pisze autor, bez specjalnych skrupułów na kina, warsztaty rzemieślnicze, remizy straży pożarnej, magazyny zbożowe, domy mieszkalne, biura lub w lepszym przypadku muzea, domy kultury czy miejskie biblioteki.

Inicjatywa Wojciecha Wilczyka jest w jakiś sposób odpowiedzią na wiersz Antoniego Słonimskiego. Istotnie, nie ma już w Polsce żydowskich miasteczek i prawie nie ma w niej Żydów. A jednak - w sposób paradoksalny i niemalże obsesyjny - są oni obecni w polskiej podświadomości zbiorowej. Żydowski duch wciąż unosi się nad polskimi miastami i miasteczkami.

Atlas Sztuki

• • •

Więcej informacji o książce Niewinne oko nie istnieje Wojciecha Wilczyka w katalogu Korporacji Ha!art

Niewinne oko nie istnieje w naszej księgarni internetowej

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information