Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Mariusz Pisarski - Owoce z drzewa Perfokarty

Redakcja

Wpatrywanie się w nieruchomy, jednolity kwadrat prowadzi do podrażnienia spojówek. Zostawiają z nim odbiorcę sztuki konceptualne i minimalne, które środek ciężkości dzieła umieszczają poza okiem postrzegającego. Wpatrywanie się w czarno-białą szachownicę skomponowaną tak by iskrzyć grą kontrastu prowadzi do tego samego.

Sztuka op-artu wynagradza ból oczu uprzednim olśnieniem: chwilą gdy dwuwymiarowa płaszczyzna podniesiona zostaje do potęgi trzeciego wymiaru. Oba przypadki narażone są na otępiający efekt białej ściany.

Do czego w takim razie prowadzi wpatrywanie się w gęstą szachownicę zer i jedynek, które na dodatek pojawiają się i znikają, zamieniając miejscami, wybijając losowy rytm animowanych sekwencji?

Tykający niczym zegar, algorytmiczny kwadrat to specjalność polskich poetów cybernetycznych, a kwadrat, o którym mowa: Matrix - Halucynacje Romana Bromboszcza to jedna z wizytówek poetyckiego ruchu, który kryje się pod szyldem Perfokarty.
Szyld ten wisi nad sieciowym zajazdem, garażem, a może lepiej - warsztatem, w którego progach na co dzień spotkać można jeszcze Tomasza Misiaka, Łukasza Podgórnego i Tomasza Pułkę. Zamiast wypisywać na swych glinianych tabliczkach słowa podszepnięte przez Ducha Świętego Poezji, wymienieni autorzy postanowili zakasać rękawy i podłubać w komputerowym kodzie: zawierzyć Duchowi w Maszynie. Minimalistyczny, konceptualny gest Bromboszcza to zaledwie czubek góry lodowej, która w swym wnętrzu kryje całą gamę kolorów i (zwłaszcza) dźwięków, choć to chyba białoszewskie szumy, zlepy, ciągi są terminami, które najtrafniej oddają zasadę cyfrowych kompozycji Perfokarty.

R. Bromboszcz - Matrix - Halucynacje

Do czego zatem prowadzi wpatrywanie się w kwadrat cybernetyczny? Raczej nie do białej ściany. Estetyczna kontemplacja nie jest tutaj ani bezforemna (konceptualizm), ani czysto wizualna (op-art). Matrix - Halucynacje można zarówno oglądać jak i czytać, traktować jako projekcję jak też i projektor. Zmieniające się ciągi zer i jedynek prędzej czy później wciągają nas w swobodną i spontaniczną (z racji swej losowości) grę skojarzeń.

Oto przykład. Niedziela 27 marca. Między 12.46 a 12.49 czasu Greenwich, odwracając głowę od zachlapanego brudnym deszczem okna spoglądam na halucynacyjną matrycę i próbuję skupić na migoczących polach zer i jedynek. Najpierw kolumny pionowe. Widzę 001, które natychmiast podsuwa 007. Nad białym ekranem i czarnymi cyferkami zaczyna krążyć ikoniczna sylwetka Bonda z pistoletem w dłoni, nazbyt dobrze znana ze słynnych, filmowych czołówek. 1001 wywołuje tańczącą i ciut przerażoną Szeherezadę, jest jednocześnie ironicznym ukłonem w stronę 1001 opowieści, jakie podsuwać może zaklęty losowym algorytmem komputer. Odkodowywanie cyfr na obrazy na tym się nie kończy. 1101 wywołuje obrazy opętanych przez głód i wiarę pielgrzymek francuskich wieśniaków w stronę Ziemi Świętej. 111 111 111 sprawia, że nad kwadratem zaczyna się unosić zapach paryskiej kawiarni. Nad jednym ze stolików pochyla się szczodra czupryna Pereca... I tak dalej? I tak dalej.

Do bardziej dosłownej aktywnej postawy zachęca błędny instrument Łukasza Podgórniego. Zestaw ruchomych kół i kwadratów podatny jest tu na przestawianie i wraz z muzyką, stanowiącą nieodłączny element, reaguje na dotyk odbiorcy. Wygląd, jak i rytm, którym pulsuje to dzieło ostatecznie determinujemy my sami. Błędny instrument to półprodukt w sensie bardziej radykalnym niż zakłada poetyka odbioru. Można go porównać do rozgrzanej, gotowej do imprezy konsolety didżeja, w chwili gdy ten znika z parkietu wciskając nam w ręce słuchawki i zestaw winyli.

Ł. Podgórni - błędny instrument

Gdy zabawa w didżeja zacznie się nam podobać, tworzyć miłe dla ucha i oka powtarzalne struktury, na niebie może się pojawić, niczym kota z Cheshire, twarz Rolanda Barthesa. „Hola, hola - powie mędrzec z Cherbourg - „Czy moja przyjemność tekstu nie zamienia się tu w symulowany akt erotyczny, w ujeżdżanie dzieła ciut bardziej literalne?”.

Czy owoce z drzewa Perfokarty to wehikuły estetycznej medytacji? Czy to maszyny do opowiadania tysiąca historii? Nie do końca. Zarówno w medytację jak i w akt opowiadania wdziera się programowa usterkowość. Zakłóceń się tutaj pożąda i poszukuje. Ten „wysoki stopień zaszumienia” dzieła z jednej strony otwiera w nim ukryty wymiar ontyczny, z drugiej - zamyka na statystycznego odbiorcę.

O zaszumionych utworach swoich prekursorów, takich jak Raymond Federman i Stanisław Czycz, Bromboszcz pisze tak, jakby pisał o swych własnych pracach:

Powyższe utwory nie należą do rodziny przedmiotów służących rozrywce mas. Niewyobrażalne jest by mogło się o nich powszechnie mówić i czynić użytek z ich zawartości treściowej w życiu codziennym. Przedstawione w nich myśli, nie staną się złotymi myślami społeczeństwa telewizji kablowej. Trudność w odbiorze jaką implikują zniechęci nawet większą część ludzi wykształconych. [...] Negatywna ocena tych utworów zbudowana będzie w oparciu o zbiór przeświadczeń. Przeświadczenia przybierają czasem formę roszczeń wynikających z pozornego zniesienia różnic społecznych i przekonania mas, co do tego, że ich gusta powinny mieć charakter normatywny.

I tu wypada urwać... Przynajmniej na razie. Licznik na stronie tytułowej Perfokarty z rozbrajającą szczerością informuje każdego odwiedzającego, którym jest gościem na stronie. Dobrze, że nie wiemy, od kiedy licznik zaczął działać.

• • •

• • •

Mariusz Pisarski - (urodzony w 1973 r.) redaktor naczelny serwisu Techsty - Literatura i Nowe Media. Kurator, tłumacz i producent literatury hipertekstowej.

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information