Polecamy
(1975) Programista, muzyk, fan ośmiu bitów. Od paru lat aktywny uczestnik sceny małego Atari, autor kilku gier (m.in. Turbo Snail – 2015, 5 Dots – 2016, Pac-Mad – 2017) i mini-dem. Jest członkiem kilku grup muzycznych, a jedna z nich, Brothers in ATR's, gra na żywo utwory z popularnych ośmiobitowych produkcji. Jest również pomysłodawcą i współorganizatorem cyklicznego hackatonu: GRAWITACJA 8-bit gamejam. Autor programu generującego książkę Robbo. Solucja.
(1971) Absolwent Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej, doktor nauk fizycznych. Zagorzały fan komputerów Atari (od 1987 r.), w szczególności „dużych Atari”. Aktywny na scenie Atari jako Kroll, uczestnik wielu ogólnopolskich zlotów użytkowników tych komputerów. Kolekcjoner i aktywny użytkownik tych komputerów do dnia dzisiejszego. Od 2015 roku stały współpracownik i autor wielu artykułów do czasopisma o retro komputerach „Retrokomp”. Od 2017 r. współredaktor reaktywowanego czasopisma „ATARI FAN”, magazynu wszystkich fanów Atari. Od niedawna oficjalny polski dystrybutor programu Calamus na Polskę, na którym złożył książkę Robbo. Solucja. Odpowiedzialny za skład książki w programie Calamus na Atari TT.
M.Sc., Dip.Inv, – specjalista od zarządzania innowacjami i kreatywnością, a także działami badawczo-rozwojowymi w przemyśle, pracujący przez wiele lat dla irlandzkich i amerykańskich korporacji medycznych. Hobbystycznie zajmuje się 8-bitowymi komputerami Atari, w tym technologiczną i kulturową stroną zjawiska retrokomputerów, założył w 2004 roku portal AtariOnline.pl, jeden z największych i opiniotwórczych na świecie w swojej dziedzinie. Autor i współautor kilkudziesięciu gier i innych programów na komputery Atari, twórca grafik pixel-artu, autor okładek czasopism atarowskich i setek artykułów związanych z Atari, prowadzi wykłady i warsztaty o tematyce retrokomputerowej. Autor okładki do książki Robbo. Solucja zrealizowanej na Atari STE.
Urodzona w Małopolsce. W dzieciństwie jeździła na wakacje do Rabki i Krynicy Zdroju. Skończyła studia, ale nie pamięta co i kiedy, za to na pamięć zna całą Granicę Nałkowskiej i książkę o ziołach doniczkowych. W sercu ma czarne niebo, w domu – psa.
urodzona w 1989 roku w Celje (Słowenia). Ukończyła komparatystykę i teorię literatury na Uniwersytecie w Lublanie, a obecnie kończy studia magisterskie z dramaturgii i scenopisarstwa na Akademii Teatralnej, Radiowej, Filmowej i Telewizyjnej w Lublanie. W 2012 roku opublikowała tom Cierpienia młodej Hany, za który była nominowana do prestiżowej słoweńskiej nagrody poetyckiej im. Jenko. Pracuje jako dramaturżka i autorka artykułów specjalistycznych. W 2017 roku w wydawnictwie Poetikon w Lublanie ukazał się jej choreopoemat Pewnej nocy pewne dziewczęta gdzieś umierają.
(ur. 1933) - arystokrata, złodziej, pisarz, aktor, pedał, ateista, Żyd, szpicel, ekswięzień. Jeden z największych skandalistów w dziejach literatury polskiej. Ikona rodzimego queeru, jeszcze w czasach przedemancypacyjnych dokonał głośnego w polskiej kulturze coming outu. W jednym z najbardziej medialnych procesów PRL-u skazany na 33 lata za kierowanie napadem rabunkowym i morderstwo (dokonane przez jego młodocianego kochanka - hydraulika). W latach 1972-1982 przebywał w więzieniu, gdzie napisał "Zbrodnię i...". Zagrał około 20 ról filmowych i teatralnych, występował w teledyskach, nakręcono o nim dwa dokumenty. Już na wolności opublikował słynną, obrazoburczą trylogię: "Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie" (1992), "Nasierowski, ty antychryście" (1993), "Nasierowski, ty..." (1993) oraz autobiografię "Nie moje życie" (2002). Od kilku lat jest chyba lubianym youtuberem (ok. 200 filmików). Ostatnio zagrał super-mafioza w stołecznym teatrze Syrena.
(ur. 1993 w Szczuczynie) – Mieszka i studiuje w Lublinie. Wiersze publikowała m.in. w „Wakacie”, „Opcjach”, „Elewatorze” i takich tam.
Alex Freiheit - performerka, biały anioł polskiej piosenki na wiecznej krucjacie z lokalnym artworldem. SIKSA, Kordianka, Gnieźnianka. Fot. Edmund Fraser
(rocznik 1986) urodzony w Kętrzynie. Większą część życia spędził w kolejarskim miasteczku Korsze na podwójnym pograniczu — tam, gdzie kończą się Mazury, a zaczyna Warmia, i w bliskim sąsiedztwie Obwodu Kaliningradzkiego. Obecnie związany z Olsztynem. Nagrodzony w konkursie literackim „Olsztyński Debiut 2016”. W 2016 roku, nakładem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ukazała się jego pierwsza książka — Korszakowo, zbiór tekstów napisanych w latach 2005-2006. (fot. Emilia Konwerska)
(1842-1913?) - amerykański dziennikarz, weteran wojny secesyjnej, który pracował dla takich gazet jak "San Francisco News Letter", "The Wasp" czy "San Francisco Examiner" słynnego magnata prasowego, W. R. Hearsta. Jeden z amerykańskich mistrzów krótkiej formy, twórca opowiadań wojennych i niesamowitych, aforyzmów, epigramów, artykułów i esejów. Swoim inteligentnym i zgryźliwym piórem dopracował się przezwiska „gorzki Bierce”. Kontrowersje wzbudzał nie tylko pisarstwem, ale i nieprzejednanym, surowym charakterem, a jego zniknięcie w ogarniętym wojną domową Meksyku do dziś pozostaje zagadką. W Polsce jego opowiadania ukazywały się m.in. w Czytelniku (Jeździec na niebie, 1960), Wydawnictwie Literackim (Czy to się mogło zdarzyć?, 1981) oraz C&T (Nadprzyrodzone, 2016).
(ur. 1996), studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dramaturgię w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. Powieść "Dziwka" jest jej debiutem książkowym. Mieszka w Krakowie.
Pisarz, poeta, felietonista. Autor dwóch książek z wierszami (Reklama oraz Życie na gorąco), trzech powieści (Stosunek seksualny nie istnieje, Janusz Hrystus, Dobry troll) i zbioru felietonów Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu. Należy do zespołu Krytyki Politycznej. Obecnie pracuje nad książką Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać.
Badacz i teoretyk hipertekstu i literatury elektronicznej, ludolog, wykładowca IT-Universitetet w Kopenhadze, redaktor naczelny czasopisma „Game Studies”. Autor już dziś klasycznej, ale nadal rewolucyjnej książki poświęconej teorii literatury cyfrowej Cybertext. Perspectives on Ergodic Literature (Baltimore 1997; wyd. polskie Cybertekst. Spojrzenia na literaturę ergodyczną, Kraków-Bydgoszcz 2014). Jego esej Hyper/Text/Theory znalazł się w fundamentalnym podręczniku The New Media Reader (Boston 2003).
(Ur. 1942) Filozof włoski, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli. Wykłada w L'Instituto Universitario di Architettura w Wenecji. Jest autorem dwudziestu książek, z których najsłynniejsza to "Homo Sacer. Suwerenna władza i nagie życie" (wydanie polskie 2008). W 2006 roku otrzymał prestiżową nagrodę Prix Européen de l'Essai Charles Veillon.
(1941–1987, właść. Julian Antoniszczak) Wielokrotnie nagradzany na polskich i międzynarodowych festiwalach twórca filmów animowanych i eksperymentalnych, jeden ze współzałożycieli krakowskiego Studia Filmów Animowanych, kompozytor i wynalazca.
Ur. w 1953. Krytyk filmowy i muzyczny, dziennikarz, pedagog. Laureat Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za publikacje poświęcone polskiemu filmowi animowanemu (1989). Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Ur. w 1927. Jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów amerykańskich, centralna postać "szkoły nowojorskiej". Opublikował blisko dwadzieścia książek poetyckich, zdobywając niemal wszystkie najważniejsze wyróżnienia literackie w Stanach Zjednoczonych.
Tłumacz, autor wydanej w serii Liberatura powieści Prospekt emisyjny, autor słowników, stypendysta MKiDN w dziedzinie przekładu. Publikował fragmenty Finnegans Wake w „Literaturze na Świecie” i „Przekładańcu”. Dokonane przez niego tłumaczenie Finneganów trenu jest jednym z niewielu całościowych przekładów Joyce'owskiego arcydzieła (po francuskim, włoskim, niemieckim, holenderskim, hiszpańskim, portugalskim, japońskim i koreańskim). Praca nad przekładem zajęła tłumaczowi ponad dziesięć lat.
Twórcy i teoretycy liberatury, redaktorzy serii wydawniczej "Liberatura" Korporacji Ha!art.
Ur. w 1971. Szwajcarski pisarz i dramaturg. Zaliczany jest do najbardziej cenionych niemieckojęzycznych dramatopisarzy ostatnich lat. Jego sztuki są grane na całym świecie. Jest laureatem licznych nagród, między innymi prestiżowej Nagrody Dramatopisarskiej Miasta Mühlheim. "Sto dni" to jego pierwsza powieść. W Polsce ukazały się sztuki Bärfussa: "Seksualne neurozy naszych rodziców" oraz "Autobus" (obydwie w wydawnictwie Księgarni Akademickiej, w 2006 roku).
(1960) Wykładowca w Otis College of Art and Design, tłumacz literatury francuskiej, poeta. Mieszka w Los Angeles, gdzie prowadzi wydawnictwo Mindmade Books. Publikował w wielu periodykach i antologiach literackich. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów są Wiersze zrozumiałe same przez się (Self-Evident Poems), o których przede wszystkim można powiedzieć, że są zrozumiałe same przez się.
Aka Peter Lamborn Wilson (ur. 1945). Amerykański pisarz polityczny, eseista, poeta i mistyk. Znany przede wszystkim dzięki wydanej w 1991 roku książce "Temporary Autonomous Zone" ("Tymczasowa Strefa Autonomiczna"). Posługuje się w niej metaforą powstańczego zrywu, który przeciwstawia rewolucji.
(Ur. 1951) Profesor Georgia Institute of Technology, klasyk badań nad nowymi mediami, teoretyk hipertekstu, a także współtwórca (razem z m.in. Michaelem Joyce’em) programu Storyspace – doskonałego, pionierskiego narzędzia do tworzenia hipertekstów. Jest autorem klasycznych książek z dziedziny nowych mediów, m.in. Człowiek Turinga. Kultura Zachodu w wieku komputera (1984; wyd. polskie 1990), Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku (1991, II wyd. 2001) oraz Remediation: Understanding New Media (wraz z Richardem Grusinem, 1999) i Windows and Mirrors: Interaction Design, Digital Art and the Myth of Transparency (wraz z Diane Gromalą, 2003).
(własc. Zbyňek Fišer, ur. 20.I.1930 w Pradze, zm. 9.IV.2007 r. w Bratysławie) Poeta, prozaik, tłumacz, dramaturg, filozof, performer, jeden z nieznanych publicznie sygnatariuszy Karty 77; radykalnie antykomunistyczny marksista, legenda czeskiej kontrkultury – współtwórca samizdatowego wydawnictwa „Půlnoc”, członek licznych podziemnych organizacji lewicowych, autor dwóch rozpraw filozoficznych, za które uzyskał w 1967 r. stopień doktora (Csc.).
Indeks alfabetyczny
-
Krzysztof "KAZ" Ziembik
-
Piotr "Kroll" Mietniowski
-
Wojciech "Bocianu" Bociański
-
Olga Hund
-
Katja Gorečan
-
Jerzy Nasierowski
-
Justyna Kulikowska
-
SIKSA
-
Jakub Michalczenia
-
Ambrose Bierce
-
Anna Mazurek
-
Jaś Kapela
-
Espen Aarseth
-
Giorgio Agamben
-
Julian Józef Antonisz
-
Jerzy Armata
-
John Ashbery
-
Krzysztof Bartnicki
-
Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer
-
Lukas Bärfuss
-
Guy Bennett
-
Hakim Bey
-
Jay David Bolter
-
Egon Bondy
-
Wojciech Bruszewski
-
Roman Bromboszcz
-
Dominika Buczak
-
Bolesław Chromry
-
Sylwia Chutnik
-
Piotr Czerniawski
-
Piotr Czerski
-
Ołeksij Czupa
-
Stanisław Czycz
-
Tytus Czyżewski
-
Małgorzata Dawidek Gryglicka
-
Jacek Dehnel
-
Robin Detje
-
Lutz van Dijk
-
Mikołaj Długosz
-
Magdalena Drągowska
-
Luk Van den Dries
-
Paweł Dunajko
-
Dominika Dymińska
-
Jan Dziaczkowski
-
Raymond Federman
-
Marta Dzido
-
Joanna Dziwak
-
Darek Foks
-
Jerzy Franczak
-
Lidia Gąsowska
-
Soren Gauger
-
Heiner Goebbels
-
Rafał Górski
-
Matthias Göritz
-
Katarzyna Giełżyńska
-
Konrad Janczura
-
Paweł Jarodzki
-
Alfred Jarry
-
Bryan Stanley Johnson
-
James Joyce
-
Michael Joyce
-
Ernst Jünger
-
Jesper Juul
-
Bożena Keff
-
Daniel Kot
-
Shiv Kotecha
-
Wojciech Klimczyk
-
Piotr Kletowski
-
Helmut Kajzar
-
Bartosz Konstrat
-
Szczepan Kopyt
-
Michał Kozłowski
-
Andrzej Krajewski
-
Jan Krasnowolski
-
Robert Król
-
Dominik Kuryłek
-
Marcin Kościelniak
-
Erica Lehrer
-
Doina Lungu
-
Piotr Macierzyński
-
Ewa Majewska
-
Piotr Marecki
-
Zbigniew Masternak
-
Maciek Miller
-
Ewa Mazierska
-
Ewa Michalska
-
Agnieszka Mirahina
-
Ariel Modrzyk
-
Nick Montfort
-
Laura Mulvey
-
Monika Muskała
-
Krzysztof Nawratek
-
Krzysztof Niemczyk
-
Jacek Olczyk
-
Michał Oleszczyk
-
Łukasz Orbitowski
-
Dariusz Orszulewski
-
Dominika Ożarowska
-
Marian Pankowski
-
Urszula Pawlicka
-
Joanna Pawluśkiewicz
-
Georges Perec
-
Mariusz Pisarski
-
Przemysław Pluciński
-
Łukasz Podgórni
-
Maciej Piotr Prus
-
Anka Ptaszkowska
-
Piotr Puldzian Płucienniczak
-
Tomasz Pułka
-
Raymond Queneau
-
Małgorzata Radkiewicz
-
Jacques Ranciere
-
Natalia Rolleczek
-
Jan Potocki
-
Dorota Semenowicz
-
Sławomir Shuty
-
Jan Sowa
-
Igor Stokfiszewski
-
Juliusz Strachota
-
Robert Szczerbowski
-
Ziemowit Szczerek
-
Andrzej Szpindler
-
Piotr Szulkin
-
Wojciech Szymański
-
Ewa Małgorzata Tatar
-
Susan Taubes
-
Pier Vittorio Tondelli
-
Ewa Toniak
-
Dubravka Ugrešić
-
Mike Urbaniak
-
Robert Walser
-
Adam Wiedemann
-
Karolina Wiktor
-
Wojciech Wilczyk
-
Ilona Witkowska
-
Michał Witkowski
-
Jakub Woynarowski
-
Robert Zieliński
-
Steven Zultanski
-
Michał Zygmunt
-
Justyna Żelasko
-
Jakub Żulczyk
-
Bartosz Żurawiecki