Kolaboracyjna powieść hipertekstowa

schemat powstjącej powieści

Końcowym efektem letnich warsztatów Ha!artu "Piksel i lira" ma być kolaboracyjna powieść hipertekstowa napisana przez uczestników warsztatów. Tworzenie jej to najlepsza okazja do przedłużenia warsztatów i do bardziej dogłębnego poznania tajników poetyki tekstu sieciowego i rozgałęziającego się. Gotowa powieść ma szansę zostać opublikowana na portalu Ha!artu w 2014, czego redakcja nam najserdeczniej życzy i trzyma kciuki! Praca nad powieścią toczyć się będzie w trybie jeden-na-jeden pomiędzy autorem tekstu a koordynatorem warsztatów oraz poprzez wymianę opinii wszystkich autorów na liście dyskusyjnej bądź w komentarzach pod wpisami koordynatora na tej witrynie.

Ramą tematyczną i fabularną, która połączy historie i opisy tworzone przez poszczególnych uczestników będzie lato w mieście, a ściślej - najgorętszy dzień lata. Jako że takich "najgorętszych dni" było w tym roku dużo, inspiracji nie powinno autorom zabraknąć. Głównym zadaniem pojedynczego autora będzie zatem opis wydarzeń i wyglądów związanych z tematyką ekstremalnego lata. Zaproponowane są dwa tryby opowiadania: narracja fabularna i narracja opisowa. Można wybrać jeden tryb lub je sprytnie ze sobą połączyć. Każdy z uczestników ma za zadanie napisać co najmniej trzy obligatoryjne segmenty. W narracji opisowej są to segmenty a) plan ogólny b) zbliżenie nr 1 b) zbliżenie nr 2.. W narracji fabularnej są to segmenty a) zdarzenie nr 1 b) zdarzenie nr 2 c) zdarzenie 3. Jeśli umówimy się, że odpowiednikami [na zasadzie synekdochy] poszczególnych segmentów obowiązkowych są zdania, to sekwencja pierwsza, opisowa może być reprezentowana przez a) "Upał był" [plan ogólny] b) "Nad śmietniskiem latały muchy" [zbliżenie 1] c) "Pies przysiadł przy kubłach i dyszał, powalony gorącem i przyciężką sierścią". Z kolei sekwencja fabularna to np. a) "Wbiegam na stację, pociąg się spóźnia" b) "Ksiądz recytuje już przysięgę małżeńską, gdy wchodzę do wiejskiego kościółka. Ależ sobie pogodę wybrali na ślub" c) "Nad stołami weselnymi pochyla się księżyc, pod stołami śpią niektórzy goście". Przykłady segmentów opisowych znajdują się w prezentacji nr. 3. Plik .doc, który należy wypełnić swoimi zdaniami i przysłać na mój adres znajduje się tutaj >>.

Podczas większości warsztatów, w trakcie ich części praktycznej, zadaniem uczestników było napisanie po jednym zdaniu każdego z segmentów danego trybu narracji. Kolejnym etapem będzie napisanie przez uczestników trzech segmentów w całości. Harmonogram prac nad powieścią zakłada, że w pierwszej kolejności konsultacja [dotycząca tworzenia takich trzech segmentów] obejmie te osoby, które na warsztaty przyniosły gotowy kawałek swojej prozy o tematyce letniej. Następnie koordynator warsztatów kontaktować się będzie z autorami poszczególnych ćwiczeń.

Do usłyszenia drogą e-mejlową, i na liście dyskusyjnej [jeśli ta formuła okaże się technicznie i logistycznie odpowiednia]. W dziale dyskusje na razie zamieszczać będę spostrzeżenia, refleksje i krótkie inspiracje. Schemat kompozycyjny powieści znajduje się na załączonym do tej strony obrazku. Pamiętajmy - trzy obligatoryjne segmenty mogą być zaledwie wierzchołkiem góry lodowej: zachęcam do tworzenia narracyjnych odnóg [rumb] z dowolnego miejsca w segmencie, do którego czytelnik dostawać się będzie via hiperłącze.

Mariusz Pisarski, wasz koordynator

Przydatne linki