Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Impresje rudnickie (18 i 19)

Tomasz Pułka

fot. Sylwia Paprzycka22.09.2011

Znowu późna pobudka i później praca z tabelkami. Dzisiaj też jestem niespokojny, denerwuję się trochę przed jutrem: duża publiczność, raczej niezainteresowana poezją. Ale przygotowałem sobie psychodeliczny zestaw z "Mixtape'u" i "Zespołu", postaram się zrobić zabawę. Pisałem se z Arkiem i Łukaszem, Wojtka jutro niestety nie będzie. I Julki, bo jedzie do Wrocławia.

26.09.2011

W piątek pojechałem do Arka, bo te urodziny, to u Arka, o rany, i urodziny - słabe, mało ludzi, ale prezent jaki daliśmy, ojej. O rany. Zostałem jeszcze na calutką sobotę, to Ola i Mirek - i też o rany. A dzisiaj dzień rejestracji na przedmioty, więc świat USOSu.

 

Flying bidet

 

27.09.2011

To będą chyba najkrótsze "Impresje" w ich króciutkiej historii. Znowu stukam z tłumaczeniami, wczoraj się na wszystko elegancko porejestrowałem. Arek pojechał w rodzinne strony, pyta, czy bym nie doglądnął pod jego nieobecność humoru Ani, to może wyskoczę do niej. Muszę bilet miesięczny kupić. W sobotę idziemy chyba na Marsz Wyzwolenia Konopi.

Myślę, czy by z początkiem studiów nie zakończyć pisania tego pamiętniczka. Nie wyobrażam sobie za bardzo codziennego wystukiwania wątpliwej jakości uczelnianych przygód. Kroniką wiejskiej sielanki był ten dzienniczek i chyba nie ma w nim miejsca na miasto.

 

Chleb

 

29.09.2011

Więc przedwczoraj pojechałem do Ani, a tam - oczywiście - "o rany". Ledwo się dzisiaj (a i przez cały wczorajszy dzień) pozbierałem, to mnie czekają tabelki. Olgierd Dziechciarz, co to mi przesłał dwa olkuskie tomiki (może pamiętacie?), a o których napomknąłem w "Lutowaniu", napisał: "Następnym razem to ci prawdziwe gówno wyślę, palancie!", hehe. W tym tygodniu nie ma ani "Lutowania" ani "Impresji". Do "Lutowania" nie ma siły, a do "Impresji" materiału. Się nadrobi.

Pisze do mnie jakiś wesołkowaty (?) typek, który myli mnie z przemkowym nickiem z hypka. Mianownikiem oczywiście "korut". Ech, trzeba by se jakiś transparent skołować na piątek.

Pojechałem do Myślenic kupić bilet miesięczny, po czym wróciłem i stukałem, stukałem, aż raz zapomniałem zapisać i straciłem efekt pracy. Brat wrócił i zajął komputer, to poszedłem na boisko popatrzeć na chłopięcy meczyk, jak rasowy pedofil.

 

Kompozycja

 

30.09.2011

Oj, wieczór już - co ja dzisiaj robiłem? Ano stukałem, kurwa, od rana do późnego popołudnia, kiedy to wrócił brat i zajął komputer. To poszedłem na spacerek.

1.10.2011

Witamy nowy miesiąc, witamy sprzątaniem od rana i epistemologicznymi (?) nerwami dotyczącymi skrócenia jedynych spodni, jakie posiadam. Stare, dobre (tak je lubiłem) pękły w kroku, dziura wielkości rozcapierzonej dłoni. Nowe u krawcowej, coby skróciła nogawki - jestem tak gruby, że mój obwód pasa jest kojarzony z wysokim wzrostem. A spodnie potrzebne, żeby na ten marsz jechać. I iść. W marszu.

3.10.2011

To byłem u Arka, i wszyscy byli też, ale średnio, ciężki klimat, na marsz nawet nikt nie kiwnął kolanem. A dzisiaj ból brzucha wielki w nocy i rano, nic zjeść, jechać o 7:50 żeby się zorientować, że nie ma pierwszego wykładu, później pochodzić z Dominiką, spotkać Klaudię, uczestniczyć w wybitnie nudnej "Interpretacji dzieła teatralnego" z Popielem, poznać Szymka Kelera, jechać do Dominiki na obiad, wpierw zakupy, później przyjeżdża też Szymek, jemy, siedzimy, milutko.

 

Dominika kroi mięsko

 

4.10.2011

Miało się na WF jechać, pokazać, że się ma zaliczony jeden semestr, ale się [tu celowa cenzura autora; pozwólmy sobie tylko wspomnieć barszcz i szampan]. Gnuśny byłem, zły na wszystko, na świat obrażony.

5.10.2011

Rano poetyka z Olą Szczepan, później sakramenckie gwoździe "Antyk/Biblia" i hej do domu, z powrotem. Mariana Stalę widziałem, brodę zgolił, ale już odrasta. A! Na tym "Antyku/Biblii" typek prowadzący pomylił foie gras z fondue. Hehe.

Napisałem "Lutowanie" jeszcze przed obiadem, obiad był obfity i dobry albo dobry i obfity, rodzice wybierają się do Krakowa, brat na treningu, to pozostaje mi umyć schody do piwnicy i podłogę w łazience.

 

Martwa natura

 

6.10.2011

Wyjątkowo jeszcze jeden dzionek dopisuję, bo za tydzień się chyba pożegnamy, najdrożsi. Ale to jeszcze nie. Dzisiaj mnie mama zawiozła do Biertowic, stamtąd busikiem do Julii, dychę jej zwrócić, choć jeszcze trzy w kolejce (dychy), Julka mi głowę zmyła za Arka, ale to szersza sprawa, właśniem ją z Areczkiem trochę wygładził, podprasował. Zajęcia okropne: ćwiczenia ze staropolki, łacina i gramatyka opisowa (na którą będę chodził z Kacprem Kutrzebą). Poznałem kilku ludzi, ale nie pamiętam, kilku ludzi mnie przywitało, ale nie kojarzę. Ale! - Krzysia Sztafę poznałem, tośmy se pogadali, się pokumamy najprawdopodobniej. Szlugów ramę zjarałem. Tyle. Pozdrawiam czule Arka Wierzbę i Szymka Kelera.

 

Żywa natura

• • •

• • •

Tomasz Pułka - (urodzony w 1988 r.) autor czterech tomów wierszy: "Rewers" (2006), "Paralaksa w weekend" (2007), "Mixtape" (2009) i "Zespół Szkół" (2010). Laureat Dżonki (2007) i stypendysta m. Krakowa.

• • •

Książki Tomasza Pułki w katalogu wydawniczym Korporacji Ha!art:

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information