Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Impresje rudnickie (16)

Tomasz Pułka

fot. Sylwia Paprzycka8.09.2011

Od rana (10:00) przed komputerem; jedzenie, czytanie, oglądanie. Nie w tej kolejności. Korespondencja z Łukaszem. A przed momentem zastanawiałem się, czy można by napisać pracę akademicką, np. magisterską - (tytuł tylko wskazuje, trzeba by to łagodniej ująć) - "Głupota krytyczna Mariana Stali"?

I punkt po punkcie (w stylu Stali) rozbijać jego durne, lekturowe wnioski. Ech, tak sadzę z grubej rury, a przecież ledwo co tego Mariana Stalę czytałem. Na (moje) szczęście.

Byłem z bratem na króciutkim spacerze, kupiliśmy se po lodzie, pogadali o funkcjonowaniu wsi. Dołożyłem cegiełkę do projektu (Ania i Arek), potem napisała Zosia, że te wiersze, co wysyłałem w zeszłym tygodniu, to do tłumaczenia i jeszcze a propos tłumaczenia Bondy'ego napisała bukiet rad.

 

Fragment remontu

 

9.09.2011

Mam lekarza o 16:00, to se pojadę, pewnie wpierw piechotą do Sułkowic, ale jest szansa, że będę mógł nockę spędzić u Ani i Arka.

 

10.09.2011

O rany, u Arka. Jeszcze Julka i Mirek byli. Julka demonstrowała swe poglądy estetyczne opisując uroki Helu. Poza tym.

 

Les fleurs du mal

 

11.09.2011

Zwykle dwa dni zajmuje mi otrząśniecie się po imprezie i powrót do pisania "Impresji..." po bożemu. Tym razem nie ma wyjątku.

 

12.09.2011

Ach - wstałem, posprzątałem altankę, zjadłem kanapeczkę. Grześ Jędrek napisał, że mimo różnicy charakterów możemy się dogadywać. Przytaknąłem. Wczoraj pisałem sobie z Julczlem, zastanawiając się m.in., czy ktoś już wpadł na tatuowanie kotów syjamskich. Na pewno. Ale czy zrealizował? Wieczorem (wczoraj) zamówiliśmy z bratem pizzę do "Family Guy'a". Skosiłem trawę (dzisiaj, przed chwilą skończyłem). Jadłem (znowu jestem gruby) i oglądałem "Gotowe na wszystko". Wieczorem zadzwonili Ania z Arkiem. Napisałem połowę "Lutowania...". Przedmieścia w myśleniu.

 

 

13.09.2011

Już miałem iść spać wczoraj, a se zerknąłem na stronę "Wyborczej" i tam, że finał US Open, to - kurwa - cały turniej mi przeminął, zapomniałem! Więc przed telewizor i oglądać, ale tylko półtora seta, bo mnie zmęczenie zmorzyło.

Dokończyłem przed południem "Lutowanie...", po czym wyciągnąłem od Grzebalskiego tekst Pawła Kaczmarskiego o mojej twórczości, który ustawił mi humor na - mam nadzieję - cały dzień (ciekawa sytuacja czasowa). Za chwilę wyjdę sobie na spacer do biblioteki.

Przemiły spacerek. Kiedy wracałem, jedząc loda, ładna pani powiedziała mi "smacznego" z uśmiechem. Wypożyczyłem "Przelotem" Urszuli Kozioł ("Lutowanie..."), Przybosia "Sytuacje liryczne. Wybór poezji", "Wspólne powietrze" Maja (takie cieniuteńkie, maluteńkie, jak Jezusek w żłobku), "Czarny potok" Buczkowskiego, "Ciemne źródło" Franaszka, "Prawdziwe życie bohatera" Kierca i z serii "Portrety współczesnych pisarzy polskich" - "Wilhelm Mach" Termera (skoro nie mogę dostać, to może omówienie zmusi mnie do ruszenia dupy) i "Leopold Buczkowski" Trziszki. Siądę se teraz w fotelu i poprzeglądam, poczytam.

 

Wielkie nieba!

 

Rodzice pojechali po flizy (małopolskie słówko), to umyłem schody w piwnicy i podłogę w piwnicznej łazience, i igły z drzewa iglastego (jakiego?), co przed domem stoi, pozbierałem (z kostki). Myjąc podłogę myślałem o Waldku Jocherze, tak serdecznym dla mnie zawsze człowieku, o jego książeczce, to napisałem do Waldka wiadomość z uwagami i pozdrowieniami.

Dzwoniła Klaudia, która już szczęśliwie opuściła szpital i czuje się coraz lepiej, pogadaliśmy miło. Dzwonił też Truszkowski, że piwko. Od Maksa Tchonia dostałem jego licencjat poświęcony twórczości młodych poetów urodzonych po '85, w tym mnie; jest to niewiarygodnie słaba praca, choć zostałem potraktowany z pietyzmem.

 

Prawdziwe w poglądach złudzenie (2)

 

14.09.2011

Odpisał Waldek, obszernie, to i ja jemu, ale skromniej. Z Łukaszem pogadałem na czacie gmaila, a i z Arkiem kilka wiadomości. Miałem wczoraj dylemat etyczny dotyczący "Lutowania...", ale (dzisiaj) już opublikowane, to i dylemat zniknął. No bo ten Barańczak już u kresu, a ja mu tam grób każę kopać; mam nadzieję, że czytelnicy domyślą się, że chodzi o krytycznoliteracką mogiłę.

 

Wielkie nieba! (2)

 

Rodzice w pracy, brat w szkole, robotnicy coś tam stukają, nie za bardzo mam się czym zająć, a ostatnimi dniami (wczoraj) wyż umysłowy, głowa śmiga. Pisać (wierszy) mi się nie chce, mam napisane te dwie książeczki, trzecią w toku, teraz tylko jakoś rozegrać kwestie wydawnicze. Dużo mi dodał do charyzmy ten wczoraj przeczytany szkic Kaczmarskiego, w końcu ktoś zajął się mną kompleksowo, brakowało mi tego.

Zebrałem pranie, bo deszcz i umyłem podłogę w pokoju, bo brud (naprawdę?). Wrócił tata (ojciec) i zrobił spaghetti, do brata przyszedł kuzyn, to zjedliśmy we czwórkę (mama w pracy). Wybrałem się na spacer Słoneczną ciesząc się muzyką i niebem. Powinienem kiedyś sfotografować tę Słoneczną dokładnie, bo tam się cuda wyprawia, ale się na razie wstydzę.

 

Ulica Centralna

 

• • •

• • •

Tomasz Pułka - (urodzony w 1988 r.) autor czterech tomów wierszy: "Rewers" (2006), "Paralaksa w weekend" (2007), "Mixtape" (2009) i "Zespół Szkół" (2010). Laureat Dżonki (2007) i stypendysta m. Krakowa.

• • •

Książki Tomasza Pułki w katalogu wydawniczym Korporacji Ha!art:

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information