Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Impresje rudnickie (15)

Tomasz Pułka

fot. Sylwia Paprzycka1.09.2010

W nocy, w odpowiedzi na moje utyskiwania co do gorąca usłyszałem od brata: "Odkryj się". Zrobiło wrażenie. Czekam jutra jak pobożne dziecko pierwszej komunii. Dogadałem z Leszkiem i Łukaszem logistykę wyjazdu.

Zosia Bałdyga napisała, że niejaki Jonáš Hájek chce nasze (Zosi i moje) wiersze (do tłumaczenia? Nie wiem), żebym przygotował pakiet trzydziestu, to przygotowałem i przesłałem. Szczepan (Kopyt) przesłał tekst Benjamina o fotografiach robionych przez literatów, który się okazał być za trudnym na dzisiaj poznawczo kawałem materialistycznego mięcha. Arek przesłał materiały reklamujące tłumaczenie "Szamana" Bondy'ego, które postaram się rękami i nogami uskutecznić. Pogadałem se z Arkiem, Ania dzwoniła.

2.09.2010

Spakowany i podniecony czekam na wczesny obiad. W nocy dostałem smsa: "Kurwa, jestem zestresowany ta Warszawa." ale nie znam numeru.

 

Fragment redakcji Cichego Nabiau

 

5.09.2010

No i wróciłem. Nie chce mi się relacjonować, nie za bardzo też jest (byłoby) co. Fajnie mi się wyruszało z Leszkiem i Łukaszem, ale na miejscu złapałem wirusa żenady, którego nie mogłem się pozbyć aż do dzisiejszego poranka, kiedy to się obudziłem u Julki i Łukasza.

6.09.2010

Aż mi się nie chciało wczoraj dopisywać nic, bo cierpiałem sobą. I dzisiaj też mi się nie chce, a powinienem napisać "Lutowanie", które zebrało w W-wie miłe pochwały. No ale o tych Manifestacjach, jeszcze trochę - tośmy pojechali z Łukaszem i Leszkiem, i przyjechali, i był Romek, o dziwo, sam se przyjechał, to z Romkiem huzia i później czytałem, co ledwo pamiętam, po czym mnie zwabił w bynajmniej seksualnych celach Rafał Rutkowski z powrotem do hostelu, do Kanonii, to tam. I na drugi dzień od rana śmiech przy śniadaniu, i Rybę panowie policjanci (w tym jeden co na AGH studiował) spisali i pouczyli, bo piwo. I pasaż piw, i koruta (dzięki Seweryn, pozdro Szymaniak!), tak że na koncercie Szczepana nie byłem, nie wiem, gdzie byłem, ani co robiłem, ale poznałem (drugi raz, bo pierwszy podobno dwa lata temu) Szymka Szwarca, urodziwego wirtuoza butelki, tośmy se jak prowansalscy parobkowie spacerowali i pociągali, szampany, a i cytrynówkę o smaku płynu do mycia naczyń (tak, tak - wiem jak smakuje płyn do mycia naczyń), i Sendecki mnie przekonywał do Iwaszkiewicza, nie miałem serca powiedzieć, że nie musi przekonywać, chyba tak to było; ludzi dużo, nie chce mi się z nazwiska wymieniać, a i z imienia, ale przede wszystkim Szymek, którego rewelacyjną, niewydaną jeszcze książkę (wydrukowaną jak polonistyczna kserówa) mam obok siebie, za chwilę napiszę do Wiedka, poproszę o mail do Szymka i mu się pokłonię, bo naprawdę zajebisty kawał liryki, i jeszcze o fragmenty magisterki o Mieciu (Piotrowskim), w ogóle o Mieciu dużo też rozmów, Mieciu spoił, i Julka (Łukaszowa) przyjechała, ja spałem, mnie obudziła, to buch buch (lufa) i dalej hejże hola; na drugi dzień (ten sam już), Turniej Niejednego Wiersza, a przed nim puszka groszku, co mi ją Konrad Góra kupił, i ta woda z tego groszku pyszna, dobra. I Konrad wygrał turniej, w finale z Kamilem, ja z ledwością pokonałem dziewczynkę z zespołem Downa, ale poczytuję to sobie za niemały sukces. Ryba szalał, happeningował, później poznałem Rafała Kwiatkowskiego i z nim i jeszcze z innymi, z Szymkiem też do knajpy "Piekiełko" i tam faktycznie diabolicznie, później ogłuszająca podróż na pociąg, jakimś cudem, i niemy sen w pociągu, i już u Julki i Łukasza, spać. Całe szczęście, że to są "r u d n i c k i e" impresje, nie muszę być dokładny w reportażu wyjazdów.

 

Ten pan w niebieskim kombinezonie groził Robertowi

 

Wczoraj, mimo bólu brzucha, skoczyłem z bratem skuterem ("skoczyłem z bratem skuterem") na kebab.

Mam filmiki z tych Manifestacji, ładne, bo ja mam operatorską rękę, tam ładne posiedzenie z Aśką Dziwak, Rybą i Łukaszem na trawie, i na schodkach gdzieś przy Mariensztacie, chyba.

Skosiłem trawę i rozmawiałem smutno z rodzicami, później dokończyłem pisane wcześniej "Lutowanie" o Joannie Wajs. Myślę o zasadności "Impresji", czy aby się już formuła nie wyczerpała. Przebyliście ze mną kilka okresów - e tam, nie chce mi się dokańczać tego zdania.

 

Bazyliszek

 

7.09.2010

Zaczął się remont łazienki. Przyszły książeczki Jarosza i Nowosada. Pisałem do Arka, bo wczoraj Arek pisał, jestem winien Arkowi dozę. Napocząłem nowy dokument tekstowy, czytałem drobnostki, oglądałem "Gotowe na wszystko", obiad zjadłem. I pokorespondowałem zalegle. Rodzice do Ikei, to poprosiłem o czekoladę. Pracują w łazience (nie rodzice).

Z Anią pisałem słuchając "Chantefleurs et Chantefables" Witolda, Olga Pasiecznik dawała po garach. Później odkryłem się z posiadaniem magisterki, podilowałem nią trochę, w zamian dostałem tekst Joanny Jopek o figurze rozmowy telefonicznej w twórczości Miecia. Spać szedłem spokojny, z pokładem zrozumienia dla świata w spojrzeniu. Kicz był wliczony.

 

Prawdziwe w poglądach złudzenie

 

• • •

• • •

• • •

Tomasz Pułka - (urodzony w 1988 r.) autor czterech tomów wierszy: "Rewers" (2006), "Paralaksa w weekend" (2007), "Mixtape" (2009) i "Zespół Szkół" (2010). Laureat Dżonki (2007) i stypendysta m. Krakowa.

• • •

Książki Tomasza Pułki w katalogu wydawniczym Korporacji Ha!art:

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information