Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Impresje rudnickie (1)

Tomasz Pułka

fot. Sylwia PaprzyckaImpulsem do wznowienia i odrestaurowania (w nowej formie) tego poletka okazał się być Łukasz, którego łechcąca zachęta przypomniała mi o Mareckim, który swego czasu mantrycznie powtarzał mi: "pisz dziennik". Ileż to ja już razy zabierałem się w swoim króciutkim życiu do prowadzenia dziennika!

Ileż to razy dumnie kładłem pierwsze zdanie bacząc, by jego waga skazywała moich przyszłych biografów na zadumę i bezradność wobec misternie skonstruowanej siatki heteronimów snujących balladę o portrecie artysty w czasach młodości. Tymczasem dwa lata temu, w swoje dwudzieste pierwsze urodziny, tryumfalnie pożegnałem obfitą i bujną "młodość" chorobą psychiczną, której oswojenie zajęło mi pierwsze takty - no właśnie: jak nazwać moment, w którym się właśnie znajduję, za niecały miesiąc kończąc dwadzieścia trzy lata? Powiecie, że to też jest jeszcze młodość, ale gdybyście mieli bezpośredni wgląd w czas, jaki przepędziłem między szesnastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia musielibyście uznać wraz ze mną, że "młodość" mam już za sobą.

 

Słoneczny spacer do biblioteki

 

Można by żałować, że po tamtym okresie nie pozostały memuaryczne ślady; można by żałować, że nie wziąłem sobie do serca słów Mareckiego w tym burzliwym i pięknym czasie ćpańska i imprezy, ale - chciałbym napisać - nie warto. "Nie warto", bo być może rację ma Tadeusz Dąbrowski sugerujący w rozmowie z Tomaszem Piątkiem (http://www.youtube.com/watch?v=Prbr3AU3VVI), że "przygoda" z narkotykami to swoiste "antydoświadczenie", z którego niewiele lub nic nie zostaje. Czytałem ostatnio dużo Piątka, bo widzę klarowne podobieństwo w kontaktach z używkami; "szczęście w nieszczęściu" (po lekturze Piątka ciężko mi napisać "szczęście" bez użycia cudzysłowu), że nie miałem nigdy sposobności sięgnąć po helenę, choć był czas, że na randkowe pytanie: "Jakie jest twoje największe marzenie?" z przerażającą szczerością odpowiadałem: "heroina". Ale zresztą nigdy przesadnie nie ciągnęło mnie do euforyków, o tyle, o ile "najlepiej" (chwiejnie pojęcie) czułem się po piksach z MDMA i czystym mefedronie w kryształach. W wyjątkowo przećpanym sierpniu 2007 napisałem nawet (na słynnych "białych serduszkach", którym poświęciłem ostatnio opowiadanie do książki "Wojny narkotykowe. Doniesienia z pola walki") naiwny i głupiutki Wiersz, który napisałem po zjedzeniu dwóch tabletek ecstasy. Zjadłem wówczas te dwa kurewsko mocne "serduszka" w samotności i kiedy weszły na dobre poryczałem się ze szczęścia czytając "serce" Romana Honeta.

 

Matka Boska Rudnicka

 

A dzisiaj przeczytałem "Dwóch poetów" Balzaca i też się nawzruszałem! Najpierw rano zrobiłem sobie spacer do odległej o cztery kilometry sułkowickiej biblioteki, po powrocie czytałem, później skoczyłem z matką po lekarstwa. Lekarz nie jest pewien, czy w ogóle będę mógł je kiedykolwiek odstawić mając pewność, że psychoza nie wróci. Obecnie wdupcam przeciwpsychotyczny zolafren i klejący łeb ketrel. Ketrel jest dla afektywnych-dwubiegunowych, ale odnajduję się nadzwyczaj dobrze w tej porytej manianie, mając w pamięci, że dotychczas moje postrzeganie rozpięte było pomiędzy fizjologiczno-dragową manią a depresją, pseudoskutecznie leczoną używkami. Jest w tym nawet prawidłowość względem "pokłosia młodości", czyli wydanych przeze mnie dotychczas czterech tomików: "Rewers" pisałem w dwa rozdupcająco euforyczne miesiące, na ewidentnym maniakalnym haju, jeszcze bez żadnych wspomagaczy; "Paralaksa..." to wybór depresyjnych kawałków pisanych między 2004 a 2006, też bez wspomagaczy; "Mixtape" to już - jak nazwa wskazuje - mix stanów emocjonalnych między 2006 a 2008 popijanych browarem i przepalanych korutem; z kolei "Zespół Szkół" to już stricte dragowa książka, pod narkonautów pisana. Dostałem niedawno fragment powstającej o "Zespole" pracy licencjackiej i trafiłem na perełkę: "Próbując odnaleźć źródło "filozofowania" Tomasza Pułki, nasuwają się następujące koncepcje: kantowska Teoria poznania, znaczenie Tory, kognitywizm.", hehe. Szlachetna, kognistywistyczna mądrość lufy.

Oj, - jak zwykle - narozpoczynałem wątków i teraz już nie wiem, którym się zająć. To może sobie o tym pomyślę do następnego odcinka, tymczasem wybierając czerwone goldeny i debiut Cezarego Michalskiego, który wypożyczyłem sobie w zestawie z Balzakiem. Pozdro serdeczne!

• • •

• • •

Tomasz Pułka - (urodzony w 1988 r.) autor czterech tomów wierszy: "Rewers" (2006), "Paralaksa w weekend" (2007), "Mixtape" (2009) i "Zespół Szkół" (2010). Laureat Dżonki (2007) i stypendysta m. Krakowa.

• • •

Książki Tomasza Pułki w katalogu wydawniczym Korporacji Ha!art:

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information